Atpakaļ

Maijā notiks Bārtas plostnieku svētki

Turpinot iesākto tradīciju, 3.maijā un 4.maijā notiks “Bārtas plostnieku svētki 2025”, aģentūru LETA informēja Dienvidkurzemes novada Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Kristīne Pastore.

Bārtas upe gadsimtiem kalpojusi kā nozīmīgs ceļš plostniekiem – meistarīgiem amata pratējiem, kuru darbs bija ne tikai fiziski prasīgs, bet arī pilns ar ciešu mijiedarbību ar dabu. Līdz pat 20.gadsimta vidum pa Bārtas un Toseles ūdeņiem tika pludināti koka plosti, pludinot kokmateriālus līdz pat Liepājai. Šī senā prasme tika nodota no paaudzes paaudzē, un, lai gan 1953.gadā plostniecība beidza pastāvēt, tās klātbūtne joprojām jūtama vietvārdos un dzīvajā atmiņā.

Kopš 2023.gada plostniecības gars ir atgriezies savā vēsturiskajā gultnē – Bārtas plosts atkal slīd pa upes ūdeņiem, kļūstot par dzīvu vēstures apliecinājumu. “Bārtas plostnieku svētki 2025” apvienos seno amatu, dzīvo kultūras mantojumu un latviskās vērtības.

Sestdien, 3.maijā, plkst.14 svētkus atklās ar svinīgu ceremoniju, plostnieku gājienu un dziesmu skanējumu etnogrāfisko ansambļu izpildījumā. Būs iespēja vērot plosta siešanas procesu, apmeklēt amatnieku un mājražotāju tirdziņu, iesaistīties bērnu radošajās aktivitātēs, bet vakarpusē baudīt dziesmas un dejas zaļumballē kopā ar grupu “Luste”.

Šī gada īpašais notikums būs jaunas plostnieka skulptūras atklāšana – simbolisks veltījums visiem, kuri savulaik vadījuši plostus pa šo upi.

Svētdien, 4.maijā, kad svin Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienu, no glempinga “Bārtas krasts” plkst.10 svinīgi sāksies plosta brauciens pa upi, ko pavadīs mūzika un svētku noskaņa.

Vienlaikus norisināsies arī laivu brauciens līdz atpūtas bāzei “Ods”, kur piedzīvojumu meklētājiem būs iespēja doties aptuveni 16 kilometrus garā upes ceļā. Laivotāji aicināti pieteikties līdz 29.aprīlim.