Atpakaļ

Melnis: “Nord Pool” biržā elektroenerģijas cenas turpina būt stabilas

“Nord Pool” biržā elektroenerģijas cenas turpina būt stabilas, neskatoties uz notikumiem, kas saistīti ar Igauniju un Somiju savienojošā zemūdens kabeļa “EstLink2” neplānoto pārtraukumu piektdien, 26.janvārī, pauda klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (ZZS).

Tostarp Klimata un enerģētikas ministrijā (KEM) norāda, ka trešdien elektroenerģijas vidējā cena biržā būs 78 eiro par megavatstundu jeb 7,8 centi par kilovatstundu.

Vienlaikus naktī uz ceturtdienu, 1.februāri, elektrības cena “Nord Pool” biržā būs negatīva, proti, -2,02 eiro par megavatstundu.

Melnis pauž, ka ministrijā turpina sekot līdzi elektroenerģijas tirgus situācijai un ārējiem ietekmējošiem apstākļiem. Tāpat kopā ar Igaunijas atbildīgo ministriju tiek sekots līdz “EstLink2” bojājumu novēršanai, ko paredzēts veikt līdz februāra beigām.

Ministrs arī informē, ka pārvades sistēmas operatoram “Augstsprieguma tīkls” un elektroenerģijas ražotājam “Latvenergo” ir uzdots izvērtēt plānotos remontdarbus, ņemot vērā situāciju ar “EstLink 2”.

Viņš arī piebilst, ka, vērtējot trešdienas ražošanas un patēriņa prognozes, redzams, ka Latvija kopumā spēj nodrošināt sev nepieciešamo elektroenerģiju.

2024.gada 26.janvārī bojājuma dēļ atslēgtais Igauniju un Somiju savienojošais zemūdens kabelis “EstLink 2” nedarbosies vismaz līdz februāra beigām.

Speciālisti noskaidrojuši, ka “EstLink 2” bojājums ir Igaunijas krastos, kur kabelis nonāk uz sauszemes, tomēr joprojām nav iemesla uzskatīt, ka kabeļa bojājums radies ārējas iedarbības rezultātā.

Vienlaikus Baltijas jūrā oktobrī reizē ar gāzesvadu “Balticconnector” tika bojāts vēl viens elektriskais kabelis starp Igauniju un Somiju. Tiek uzskatīts, ka bojājumu Baltijas jūras dzelmē radīja Ķīnas kuģa enkurs, bet izmeklēšana vēl turpinās.