Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” laureātus noteiks starptautiska žūrija
No Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominantu paziņošanas līdz apbalvošanas ceremonijai nominantu darbus vērtē pieci žūrijas dalībnieki. Laureātus paziņos “Lielā Kristapa” svinīgajā apbalvošanas ceremonijā 4.februārī Dailes teātrī.
Žūrijā strādās pētniece, kuratore un kino kritiķe, FIPRESCI Latvijas nodaļas un Latvijas Kinematogrāfistu savienības valdes locekle, pētniece Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūtā un pēcdoktorantūras pētniece Viļņas Universitātē Zane Balčus.
Kopš 2019.gada Balčus ir Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma vadītāja. Vadījusi LKA Rīgas Kino muzeju, pirms tam bijusi muzejā kuratore, kā arī veidojusi starptautiskā kino foruma “Arsenāls” programmas, ir vairāku Latvijas kino veltītu grāmatu līdzautore.
No 2019. līdz 2021.gadam viņa bijusi Latvijas korespondente kinoindustrijas portālā “Filmneweurope.com”. Kā FIPRESCI žūrijas pārstāve viņa piedalījusies 2019.gada Starptautiskajā Amsterdamas dokumentālo filmu festivālā, bijusi 2020.gada “goEast” festivāla starptautiskās žūrijas dalībniece, 2021.gadā – “Nordisk Panorama” galvenās konkursa programmas žūrijas dalībniece. Balčus 2022.gadā ieguvusi zinātņu doktora grādu LKA.
Tāpat žūrijā strādās kinorežisors, producents un scenārists Dzintars Dreibergs. Viņa debijas pilnmetrāžas spēlfilma “Dvēseļu putenis” kļuva par nozīmīgu notikumu Latvijas kinovēsturē – filma sasniedza skatītāju apmeklējuma rekordus Latvijā. Filma tika izrādīta vairāk nekā 50 valstīs un saņēma sešas “Lielā Kristapa” balvas. Dreibergs absolvējis Baltijas Kino skolu un patlaban studē doktorantūrā apvienotajā profesionālajā mākslu programmā LKA.
Žūrijā strādās arī etnologs, kurš ir strādājis Francijas Animācijas filmu asociācijā un izveidojis Starptautisko animācijas dienu “ASIFA” Olivjē Katerins. Viņš 2008.gadā nodibināja producēšanas uzņēmumu “Les Trois Ours”. No 2015. līdz 2018.gadam pārraudzīja animācijas nozari Oderfransas reģionā, bet patlaban strādā kā brīvmākslinieks, producents un animācijas konsultants. Ieguvis divas “Cēzara balvas” un vienu Eiropas kinobalvu. Pasniedz animācijas producēšanu.
Nominantus vērtēs arī Martijns te Pas, kurš divdesmit gadu strādājis Starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā Amsterdamā (IDFA) kā vecākais festivāla filmu programmas veidotājs. 2019.gadā pārcēlās no Amsterdamas uz Stokholmu un 2020.gadā strādāja festivālā “Nordisk Panorama” kā uz laiku piesaistīts dokumentālo filmu programmas veidotājs.
No 2021. līdz 2023.gadam strādāja jaunajā hibrīd/dokumentālo filmu festivālā “Mirage” Oslo kā filmu programmas veidotājs un festivāla konsultants. 2020.gada aprīlī te Pas izveidoja uzņēmumu “Europe Doconsultancy”, kas sniedz SVID analīzes režisoriem un producentiem gan filmu attīstības, gan montāžas posmos. Kā eksperts konsultē filmu virzīšanā un izplatīšanā, kā arī par festivālu stratēģijām.
Žūrijā strādās arī režisors, scenārists un seriālu veidotājs Staņislavs Tokolovs. Viņa jaunākais projekts – astoņu sēriju komēdijas drāma “Padomju džinsi” – ieguva skatītāju balvu un labākā aktiera balvu “Series Mania” festivālā, kā arī tika izrādīts vairākos starptautiskos festivālos.
Jaunākais dokumentālais darbs “Viss būs labi” piedzīvoja pirmizrādi Ziemeļeiropā lielākajā starptautiskajā kinofestivālā “Melnās naktis”, Tallinā. 2024.gadā abi projekti saņēma kopumā 17 Latvijas Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominācijas. Viņš ir arī Latvijas Kinorežisoru ģildes valdes priekšsēdētājs.
LETA jau rakstīja, ka balvu par mūža ieguldījumu saņems režisors Pēteris Krilovs. Savukārt pie 12 “Lielā Kristapa” nominācijām tikusi režisora Dāvja Sīmaņa pilnmetrāžas spēlfilma “Marijas klusums”, savukārt 11 nominācijas saņēmusi daudzsēriju filma “Pansija pilī”.
Deviņas nominācijas tikušas daudzsēriju filmai “Dumpis” un spēlfilmai “Mūžības skartie”, savukārt spēlfilma “Cildenie” saņēmusi septiņas nominācijas.
Animācijas filmu kategorijā ar septiņām nominācijām priekšā pārliecinoši izvirzījusies “Straume”, savukārt dokumentālo filmu kategorijā līdere ar piecām nominācijām ir dokumentālā filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks”.
Tālāk nominantus vērtēs starptautiska žūrija, un laureātus paziņos Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” pasniegšanas ceremonijā Dailes teātrī 4.februārī.
“Lielajam Kristapam” pieteiktie darbi aptver dažādu veidu, žanru un garumu filmas, demonstrējot nozares daudzveidību, radošumu un ražošanas kvalitāti. Izvērtēšanai iesniegtas 15 pilnmetrāžas spēlfilmas, no tām divas mazākuma kopražojuma filmas, astoņas daudzsēriju filmas, 14 īsmetrāžas spēlfilmas, 15 pilnmetrāžas dokumentālās filmas, 17 īsmetrāžas dokumentālās filmas, 11 animācijas filmas, no tām viena pilnmetrāžas filma, kā arī 18 studentu filmas un viena mazākuma kopražojuma īsfilmu cikls.
Pieteikto filmu izvērtēšanu veica ekspertu komisijas, kas pārstāv profesionālas filmu nozares organizācijas. Šogad tās bija divas atsevišķas komisijas: viena spēlfilmām un animācijai, otra – dokumentālajām filmām.
Spēlfilmu un animācijas filmu komisijā eksperti bija producente Aija Bērziņa, skaņu režisors Verners Biters, kino kritiķe Sonora Broka, kino kritiķe Ieva Augstkalna, scenāriste Līga Gaisa, operators Dainis Juraga, režisors Arvīds Krievs, režisore Dace Pūce, filmu māksliniece Ieva Romanova un kino pētniece Ieva Viese.
Savukārt dokumentālo filmu komisijas eksperti bija producents Bruno Aščuks, kino kritiķe Dace Čaure, operators Kaspars Braķis, kino žurnāliste Kristīne Matīsa, režisore Linda Olte un montāžas režisore Paula Ločmele.
Rakstīt komentāru