


Neatliekamās palīdzības nodaļu slodzes mazināšanai sola aktīvāk attīstīt ģimenes medicīnas kopprakses



Lai mazinātu neatliekamās palīdzības nodaļu slodzi, Veselības ministrija (VM) un Rīgas dome aktīvāk sadarbosies ģimenes medicīnas kopprakšu attīstīšanā, aģentūru LETA informēja veselības ministra Hosama Abu Meri (JV) birojā.
Kā norādīja ministrs, neatliekamās palīdzības nodaļu uzņemšanā stacionāros 30% līdz 40% pacientiem būtu jāatrodas pie ģimenes ārsta.
Vienlaikus sabiedrības straujās novecošanās dēļ pacientu skaits stacionāros aug. Pieaug pieprasījums pēc hronisko pacientu aprūpes pakalpojumiem arī Rīgā, uzsver ministrs.
“Šobrīd Rīgā trūkst ap 150 aprūpes gultu, lai nodrošinātu primāri nepieciešamo aprūpi pacientiem ar hroniskām saslimšanām, kas bieži ir viens no iemesliem lielajai noslodzei neatliekamās palīdzības nodaļās,” atzina Abu Meri.
Tāpat ministrs informēja, ka no šī gada ir izveidoti pirmie veselības punkti sociālas aprūpes centros. Tomēr VM ar Rīgas domes vadību ir vienisprātis, ka jāattīsta integrēts veselības un sociālās aprūpes pakalpojums, kas pieejams arī mājas – iespējams, pārņemot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pilotprojekta “Slimnīca mājās” pieredzi.
Vienlaikus ministrs atzina – lai efektīvi nodrošinātu valsts apmaksātus pakalpojumus, īpaši neatliekamo palīdzību, ir nepieciešami vienoti lēmumi, tāpēc valsts līdzdalība reģionālajās slimnīcās arī turpmāk būs valdības dienaskārtībā.
Abu Meri ieskatā jāveido vienotāka un efektīvāka slimnīcu tīkla pārvaldība, nodrošinot ciešāku sadarbību starp klīniskajām universitātes slimnīcām un reģionālajām slimnīcām, kā arī jāuzlabo sistēmiska ārstniecības procesu kvalitātes pārraudzība valstī, nodrošinot metodiskās vadības institūtu darbību ārstniecības profilos.
Jau vēstīts, ka Abu Meri rosinājis arī Rīgas 1. un 2. slimnīcā veidot neatliekamās palīdzības nodaļas, vēstīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums “Panorāma”.
Ministrs atzina, ka sarunās ar pašvaldību gūts politisks atbalsts minētajai iecerei, taču šajā pašvaldības domes sasaukumā diezin vai izdošoties šo jautājumu sakārtot.
Ministrs uzskata, ka neatliekamā palīdzība jāsniedz arī abās minētajās Rīgas pašvaldības slimnīcās, kur šāda iespēja esot.
Savukārt Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) paliktu kā vieta, kur sniedz palīdzību sarežģītākos gadījumos.
Jau iepriekš politiķis pauda, ka PSKUS nesen pieredzētais sastrēgums pacientu uzņemšanā bija neikdienišķa situācija un vairāku apstākļu sakritības rezultāts, tomēr, lai no līdzīgām problēmām izvairītos nākotnē, ir jāveido ciešāka sadarbība starp pašām slimnīcām, tajā skaitā arī iestādēm ārpus Rīgas.
Rakstīt komentāru