Atpakaļ

Nepieciešamības gadījumā degvielas mazumtirgotāji un kritisko pakalpojumu sniedzēji varēs pirkt degvielu no valsts rezervēm

Nepieciešamības gadījumā degvielas mazumtirgotāji un kritisko pakalpojumu sniedzēji varēs iegādāties degvielu no valsts rezervēm, ceturtdien ārkārtas sēdē nolēma Ministru kabinets.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) norādīja, ka šāds valdības lēmums paredzēs risinājumu gadījumā, ja degvielas tirgū rastos kādi traucējumi vai pārtraukumi. Pašlaik Latvijai ir naftas rezerves, ar kurām valsts tautsaimniecība spētu funkcionēt 90 dienas.

Vienlaikus ministrs pauda, ka šobrīd situācija degvielas tirdzniecības nozarē ir stabila un nav ziņu, ka varētu tikt pārtrauktas piegādes, tomēr pie esošās ģeopolitiskās situācijas riski pastāv.

“Šis ir preventīvs lēmums, lai izslēgtu jebkādus degvielas apgādes riskus. Mēs rīkojamies apsteidzoši, un šis kalpos kā dubults drošības garants mūsu patērētājiem – kā mājsaimniecībām, tā arī uzņēmējiem. Situācija mainās strauji, mums ir ļoti svarīgi, ka azotē ir nepieciešamais instruments, kurš spētu nodrošināt degvielas pieejamības nepārtrauktību un ļautu izslēgt visus riskus,” teica ministrs.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos Edijs Šaicāns preses konferencē norādīja, ka no Latvijā esošajām valsts naftas rezervēm kopumā 250 000 tonnu apmērā daļa glabājas Ventspils, bet daļa Rīgas reģionā. Tāpat daļa no tām atrodas ārpus valsts.

Lai iegūtu šīs rezerves, ceturtdien pieņemtais valdības lēmums paredz, ka tiem mazumtirdzniecības komersantiem vai kritisko pakalpojumu sniedzējiem, kam degviela būs nepieciešama, būs jāvēršas pie Būvniecības valsts kontroles biroja.

Rezervēm noteikta atpirkšanas cena, kas atbilst biržas indeksiem.