Atpakaļ

No narkotiskām vielām atkarīgajiem jauniešiem palīdzība jāgaida vairākus mēnešus

No narkotiskām vielām atkarīgie jaunieši nevar savlaicīgi iegūt palīdzību, jo esošā sistēma neparedz ārstu ātru iejaukšanos, turklāt palīdzību var nākties gaidīt vairākus mēnešus, sacīja narkoloģe Rita Kuzņecova.

Viņa norāda, ka Latvijā ir izstrādātas programmas, kuras ir paredzētas darbam ar jauniešiem, bet tās nesniedz vēlamo rezultātu, jo tās ir izkliedētas.

Bērnam pēc narkologa konsultācijas ir nepieciešama tūlītēja palīdzība, tai skaitā novērošana. Praksē gan situācija būtiski atšķiras, jo programmas ir pārpildītas un palīdzību ir iespējams iegūt pēc vairākiem mēnešiem. Šāda prakse nelabvēlīgi ietekmē bērna atveseļošanos, jo paiet laiks, bērns kļūst nemotivēts, vai pat atkal sāk lietot narkotiskās vielas.

Viņa uzsver, ka jaunieši paši reti atnāk uz konsultāciju pie narkologa pēc savas iniciatīvas. Visbiežāk to dara viņu vecāki, kuri bērnu atved uz konsultāciju.

Bērni jūtas iebiedēti, jo viņi apzinās, ka lietotās vielas ir aizliegtas un viņi var tikt sodīti. Tāpat bērni un viņu vecāki uztraucas par viņa iekļaušanu narkoloģisko pacientu reģistrā.

Kuzņecova piebilst, ka bērnu un pusaudžu narkologs ir ļoti reti sastopama profesija. Pakalpojuma kvalitāti ietekmē ierobežotās palīdzības iespējas, kuras var sniegt narkologs, jo pēc sarunas ar narkologu, bērnam jāvirzās tālāk – individuālajās un grupu terapijās.

Ceturtdien prezentētajā Tiesībsarga biroja ziņojumā par palīdzības nodrošināšanu šiem bērniem, norādīs, ka Nacionālajam veselības dienestam ir noslēgti 66 līgumi ar narkologiem. Valsts apmaksātie narkologa pakalpojumi ir pieejami Rīgā, Jūrmalā un 21 novadā.

Jau vēstīs, ka stacionārajās ārstniecības iestādēs 2021.gadā ārstējās 146 bērni, 2022.gadā – 167, bet 2023.gadā – 204 bērni. Veselības pakalpojumus ambulatori ar šādām diagnozēm 2021.gadā saņēma 743 bērni, 2022.gadā – 898, bet 2023.gadā – 1049 bērni.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) 2023.gadā kopējais izpildīto izsaukumu skaits narkotiku lietošanas dēļ sasniedza 217 gadījumus, no tiem 141 bērns nogādāts ārstniecības iestādē, alkohola lietošanas dēļ – 1153, no tiem 664 bērni nogādāti ārstniecības iestādē. Kopumā gada laikā 805 bērni apreibinošu vielu lietošanas dēļ neatliekamā kārtā nogādāti ārstniecības iestādē veselības stāvokļa novērtēšanai.