Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums
Iesūti
Atpakaļ

No šodienas – tikai respiratoros vai medicīniskajās sejas maskās

Sākot ar otrdienu, 25. janvāri, visās publiskās vietās, kur noteikts nēsāt sejas masku, būs jāvalkā tikai medicīniskās sejas maskas vai respiratori ar drošības pakāpi FFP2 – FFP3 vai KN95, liecina Ministru kabineta iepriekš apstiprinātie grozījumi rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

Tādējādi vairs nebūs atļauts valkāt auduma maskas. Medicīniskās sejas maskas vai respiratori jālieto arī vakcinētiem vai pārslimojušiem cilvēkiem.

Vienīgais izņēmums ir izglītības iestādes, kurās darbinieki un izglītojamie varēs turpināt izmantot iepriekš centralizēti iegādātās un izsniegtās nemedicīniskās jeb auduma sejas maskas, kas ir ar augstu aizsardzības pakāpi. Arī citviet bērni vecumā no septiņu līdz 12 gadiem varēs lietot auduma masku.

Veselības ministrija norāda, ka vajadzība noteikt augstās epidemioloģiskās drošības prasības saistīta ar strauju Covid-19 izplatības pieaugumu. Medicīniskās sejas maskas un respiratori pretstatā auduma maskām ir ar noteiktiem starptautiskiem kvalitātes un drošības standartiem. Medicīnisko masku efektivitāte, salīdzinot ar citu materiālu sejas aizsegiem, sniedz līdz pat 90% aizsardzību, savukārt respiratoru bez vārsta aizsardzība ir ar vēl augstāku līmeni, aizsargājot ne tikai pret izelpoto daļiņu nonākšanu apkārtnē, bet arī pret to ieelpošanu no apkārtējās vides.

VM skaidro, ka līdzīga prakse pastāv arī citās valstīs, piemēram, Austrijā, Grieķijā, Slovēnijā, Itālijā un citviet, kur nemedicīniskās maskas aizstāj ar medicīnisko masku un respiratoru lietošanu kā iekštelpās, tā arī ārpus tām.

Maznodrošinātām personām tiks nodrošinātas 50 sejas maskas, kas aprēķināts kā pietiekams apjoms divu mēnešu periodam.

Autors: Kuramo.lv/LETA / Foto: Unsplash.com