Atpakaļ

Noraida opozīcijas ideju elektrības cenu mazināšanai, koalīcija sola risināt siltuma cenas

Saeima ceturtdien noraidīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputātu sagatavoto parlamenta lēmumprojektu, kas paredzēja uzdot valdībai izstrādāt atbalsta mehānismu elektroenerģijas lietotājiem – mājsaimniecībām un uzņēmumiem, lai kompensētu straujo elektrības cenu pieaugumu.

ZZS jau iepriekš atzina, ka piedāvātais kompensācijas mehānisms pilnībā nenovērsīs elektroenerģijas cenu pieaugumu, tomēr kopā ar jau esošajiem atbalsta pasākumiem tas, viņuprāt, būtu ieguldījums nacionālās drošībās stabilizēšanā.

ZZS politiķi aicināja Saeimu uzdot Ministru kabinetam izstrādāt un pieņemt grozījumus Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos, paredzot, ka, elektroenerģijas vairumtirdzniecības vidējai mēneša cenai pārsniedzot 80 eiro par megavatstundu, ikviens elektroenerģijas patērētājs saņemtu kompensāciju.

Partiju apvienības skatījumā kompensācija bija jāparedz no valsts budžeta 80% apmērā par cenas daļu, kas pārsniedz noteikto robežu 80 eiro par megavatstundu. Turklāt ZZS piedāvāja kompensācijas mehānismu piemērot ar atpakaļejošu datumu – no 2021.gada 1.decembra līdz 2022.gada 30.aprīlim.

Saeimas debatēs Ekonomikas ministrijas (EM) parlamentārā sekretāre, Saeimas deputāte Ilze Indriksone (NA) norādīja, ka EM vērtē risinājumus, kas ietvertu arī siltumapgādes tarifa kāpuma kompensēšanu. Šis jautājums nākamajās nedēļās tiks vērtēts un kompleksi risināts, atzīmēja politiķe.

Indriksone vērsa uzmanību, ka ievērojami lielākus izdevumus daļai mājsaimniecību rada apkures tarifu kāpums individuālajās mājās, kur ir apkure ar gāzes iekārtām, tāpēc arī šajā jautājumā tiek meklēts risinājums. Politiķe vērsa uzmanību, ka savukārt elektroenerģijas sadārdzināšanās kompensēšanai pašlaik ir pieejami pieci atbalsta veidi.

Vēl pirms Saeimas balsojuma ZZS līdzpriekšsēdētājs, Saeimas deputāts Armands Krauze norādīja, ka balsojums par ZZS iesniegto lēmumprojektu ir kā “lakmusa papīrs” tam, vai valdošā koalīcija ir spējīga strādāt tautas interesēs, otrajā plānā noliekot savas politiskās ambīcijas.

Kā aģentūru LETA informēja ZZS pārstāve Dace Kārkliņa, Krauze uzsver, ka daudzās ES valstīs pašlaik tiek strādāts pie reāliem risinājumiem, kas sniegtu tūlītēju atbalstu iedzīvotājiem saistībā ar dramatiski augsto energoresursu cenu kāpumu.

ZZS uzskata, ka tās piedāvātais risinājums sniegšot daudz lielāku atspaidu cenu sadārdzinājumam, nekā pašlaik spēkā esošais sadales tarifu samazinājums, kas elektrības rēķinā faktiski veidojot mazāko izmaksu daļu un patērētāji no tā nejūtot cenu samazinājumu, pauž politiķis.

Krauze pauda cerību, ka “energoresursu krīze nekļūs par Covid-19 krīzes analogu, kuras laikā koalīcijas politiķi nespēja operatīvi nolikt malā savas politiskās ambīcijas, domājot par tautas interesēm”.

Autors: LETA / Foto: Unsplash.com