Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums
Iesūti
Atpakaļ

Noslēdzas pagarinātā pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta otrajam iesaukumam

Piektdien noslēdzas brīvprātīga pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta (VAD) otrajam iesaukumam, aģentūra LETA uzzināja Nacionālajos bruņotajos spēkos.

Otrajā iesaukumā VAD paredzēts uzņemt 120 rekrūšus. Līdz ceturtdienas rītam dienestam bija pieteikušies 197 pilsoņi, taču pirmais iesaukums liecināja, ka aptuveni puse pretendentu atkrita. Ja plānotais rekrūšu skaits netiks sasniegts, iztrūkstošais skaits tiks iesaukts obligātā kārtā pēc nejaušības principa.

Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki iepriekš pagarināja brīvprātīgo pieteikšanos dienesta otrajam iesaukumam un aicināja Latvijas pilsoņus vecumā no 18 līdz 27 gadiem pieteikties VAD līdz 21.jūlijam.

Nacionālo bruņoto spēku Rekrutēšanas un atlases centrā skaidroja, ka izteikti lielākais pieteikumu skaits dienestam ticis saņemts neilgi pirms pieteikšanās termiņa beigām. Lai sniegtu iespēju pieteikties dienestam arī tiem jauniešiem, kas pieteikšanos ir atlikuši uz pēdējo brīdi, Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki lēma pieteikšanās termiņu pagarināt.

Ja nonāks līdz obligātam iesaukumam, iesaucamos atlasei pēc nejaušības principa reģistrēs pa administratīvajām teritorijām, piešķirot katram pilsonim kārtas numuru attiecīgajā administratīvajā teritorijā. Atlase tiks veikta, izmantojot gadījuma skaitļu ģeneratoru, kas pēc nejaušības principa atlasīs noteiktu kārtas numuru skaitu. Visi atlasītie kārtas numuri tiks sakārtoti nejaušā secībā.

Jau ziņots, ka viens no trim dienesta veidiem ir 11 mēnešu ilgs dienests Nacionālajos bruņotajos spēkos, kurā 2024.gadā iesauks 600 jauniešus – 120 personas janvāra iesaukumā, savukārt 480 personas jūlija iesaukumā. 2024.gada janvāra iesaukums 11 mēnešu dienestam Nacionālo bruņoto spēku vienībā tiks īstenots trīs dienesta vietās: Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljonā Rīgā, Gaisa spēku Pretgaisa aizsardzības divizionā Lielvārdē un Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā Stāmerienā, Gulbenes novadā.

Lai nokļūtu sev vēlamajā dienesta vietā, iesaucamais ir aicināts dienestam pieteikties brīvprātīgi, anketā norādot vēlamo dienesta vietu.

Tāpat, piesakoties brīvprātīgi, līdz 200 jauniešu var arī dienestu pildīt Zemessardzē, kopumā dienot 5 gadus un ik gadu apmācībā piedaloties 28 dienas. Savukārt līdz 50 jaunieši – augstākās izglītības iestāžu studenti – var brīvprātīgi pieteikties valsts aizsardzības dienesta rezerves virsnieka apmācības kursam, kas ilgs piecus gadus.

Pēc pieteikšanās noslēguma atlases speciālisti izskata saņemtās pieteikuma anketas, kā arī pārbauda katra pilsoņa sodāmību Sodu reģistrā. Ja netiek konstatēti šķēršļi dienestam, veic veselības pārbaudi. Katram pilsonim tiek sniegta informācija par pārbaudes laiku, vietu, kā arī visiem uz pārbaudi līdzi ņemamajiem dokumentiem.

1.jūlijā dienestu sāka VAD pirmā iesaukuma karavīri – kopumā 254 Latvijas pilsoņi, no kuriem četri ir ārvalstīs dzīvojošie. Pieteikušies dienestam gan bija teju uz pusi vairāk jauniešu, bet liela daļa no viņiem tikusi atsijāta veselības problēmu dēļ vai atsaukuši iesniegumus.