Tija, Saiva, Sentis, Santis, Saivis
Iesūti
Atpakaļ

NVD atgādina ceļotājiem par iespēju saņemt bezmaksas Eiropas veselības apdrošināšanas karti

Atsākoties aktīvai ceļošanas sezonai, Nacionālais veselības dienests (NVD) izplatījis atgādinājumu, ka cilvēkiem ir iespēja saņemt bezmaksas Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK).

EVAK citā Eiropas Savienības dalībvalstī, Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā vai Šveicē vajadzības gadījumā nodrošina nepieciešamās un neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanu atbilstoši tādiem pašiem nosacījumiem un apjomam, kā tā tiek sniegta vietējiem iedzīvotājiem.

EVAK apliecina, ka persona dzīvo kādā no iepriekš minētajām valstīm un ir tajā sociāli apdrošināta. Līdz ar to personai ir tiesības saņemt neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību atbilstoši tādiem pašiem nosacījumiem un apjomam, kā tā tiek sniegta vietējiem iedzīvotājiem.

Apdrošināšanas kartes derīguma termiņš ir trīs gadi, tāpēc arī tie iedzīvotāji, kuriem jau ir EVAK, tiek aicināti pārliecināties par derīguma termiņu. Tas ir norādīts uz apdrošināšanas kartes un apskatāms E-veselības portālā sadaļā “Mans EVAK”. Ja derīguma termiņš ir beidzies, ieteicams laikus ieplānot EVAK atjaunošanu, jo vasarā apdrošināšanas noformēšanai klātienē var būt nepieciešams ilgāks laiks.

EVAK var pieteikt un uzreiz saņemt klātienē NVD filiālēs Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā, Smiltenē vai Daugavpilī. Tāpat pieteikuma veidlapu var nosūtīt pa pastu vai iesniegt elektroniski. Piesakoties kartei attālināti, to varēs saņemt pa pastu uz iesniegumā norādīto adresi.

NVD informē, ka apdrošināšanas kartes saņemšanai nav vecuma ierobežojuma – to var noformēt gan zīdainim, gan senioram, jo katram ir vajadzīga sava apdrošināšanas karte.

NVD aicina ņemt vērā, ka EVAK nesedz ārvalstīs noteiktos pacienta līdzmaksājumus un repatriācijas (transportēšanas) izdevumus pacienta smagas saslimšanas vai nāves gadījumā. Līdz ar to, ja iedzīvotājs vēlās nodrošināties pret citiem riskiem, kas varētu gadīties ārvalstu braucienu laikā, papildus nepieciešams iegādāties ceļojuma apdrošināšanu.

Vienlaikus NVD vērš uzmanību, ka trešo valstu pilsoņi, tai skaitā Latvijas nepilsoņi, nevar izmantot EVAK Norvēģijā, Šveicē, Lihtenšteinā, Islandē un Dānijā, izņemot, ja viņi ir bezvalstnieki, bēgļi vai ES pilsoņa ģimenes locekļi.

Pērn Latvijā ir izsniegtas vairāk nekā 144 000 EVAK karšu, savukārt šī gada pirmajā ceturksnī – jau nepilni 43 000.