Atpakaļ

Opozīcijas partija rosina palielināt bērna kopšanas pabalstu

Opozīcijā esošā partija “Stabilitātei” rosina palielināt bērna kopšanas pabalstu.

Partija ar grozījumiem likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” rosina palielināt bērna kopšabas pabalstu līdz 80% no bruto ienākumiem pabalsta pieprasītājam, kurš izvēlējies to saņemt bērna kopšanai uz 13 mēnešiem. Tāpat “Stabilitātei” priekšlikums paredz palielināt pabalsta apmēru līdz 60% no bruto ienākumiem pabalsta pieprasītājam, kurš izvēlējies to saņemt bērna kopšanai uz 19 mēnešiem.

Patlaban likums nosaka, ka vecāku pabalstu pabalsta pieprasītājam, kurš atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, vai bērna kopšanas dēļ negūst ienākumus kā pašnodarbinātais, piešķir no pabalsta pieprasītāja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas 60% apmērā pabalsta pieprasītājam, kurš izvēlējies to saņemt bērna kopšanai uz 13 mēnešiem un 43,75% apmērā uz 19 mēnešiem.

Opozīcijas politiskais spēks likumprojekta anotācijā norāda, ka bērnu dzimstība Latvijā ievērojami samazinās pēdējos gados, un 2023.gadā tiek gaidīti viszemākie dzimstības rādītāji Latvijas neatkarības laikā, kas nozīmējot, ka tas ir “ļoti skaidrs signāls, ka šo situāciju ir jāmaina ļoti strauji, produktīvi un pamatīgi”.

“Stabilitātei” ieskatā, šobrīd ir novērojama tāda pabalstu izmaksas loģika, kas finansiāli “soda” tos cilvēku, kuri ir izlēmuši laist pasaulē bērnus.

Pēc esošām formulām un metodoloģijām vecāku reālie ienākumi būtiski samazināsies, bet izdevumi, lai nodrošinātu ģimeni, būtiski pieaugs, skaidro partija.

Tas savukārt novedot pie tā, ka jaunie potenciālie vecāki izvēlas gaidīt labākus ekonomiskos apstākļus, atlikt bērnu radīšanu vēlākā vecumā, kas var radīt problēmas reproduktīvajā sistēmā, laist pasaulē tikai vienu bērnu vai pārcelties uz ārzemēm, norāda “Stabilitātei”.

“Tas viss jau ļoti tuvā laikā var novest Latviju pie katastrofiskām sekām – darba spēku trūkumu, imigrantu plūsmām no trešajām valstīm, pensijas sistēmu destabilizēšanu un Latvijas pastāvēšanu kopumā,” uzsver politiskais spēks.