Atpakaļ

Padomi, kā ietaupīt gada nogales svētku iepirkšanās laikā

Novembra izskaņā veiktā iedzīvotāju aptauja norāda, ka taupības pasākums gada nogales svētkos plāno izvērst 47% Latvijas sabiedrības. Visvairāk jeb 18% centīsies ietaupīt dāvanu izvēlē, 17% mēģinās samazināt tēriņus dažādām dekorācijām, svētku apgaismojumam un ēdienam, savukārt vēl 12% samazinās kopējās izmaksas, svinot svētkus ciemos vai dalot izdevumus ar radiem un draugiem.

“Līdzīgi kā ar jebkuriem finanšu lēmumiem, arī svētku laikā ietaupīt būs vieglāk, pirkumus plānojot iepriekš un izslēdzot spontānus tēriņus. Svētku svinēšanas izmaksas ģimenes budžetā būtu jāplāno līdzīgi kā lielāki pirkumi, ielāgojot, ka dažādām izklaidēm mēnesī nebūtu ieteicams novirzīt vairāk kā 10% no kopējiem izdevumiem. Svarīgi, lai svētki sagādā prieku, nevis finansiālo slogu nākotnei,” stāsta Anna Fišere-Kaļķe, bankas Citadele grupas uzņēmuma CBL Life valdes priekšsēdētāja.

Iepērcies pēc saraksta vai uzliec sev laika limitu

Viens no paņēmieniem, kā samazināt svētku iepirkumu groza izmaksas, ir ielikt svinības rāmī. Ir dažādi veidi šāda rāmja noteikšanai – iepirkties pēc stingri noteikta saraksta vai iepirkšanās procesam noteikt laika limitu. Iepirkšanos iespējams organizēt kā sacensības – katru ģimenes locekli mudinot atrast konkrētas lietas un apbalvojot ātrāko. Šāda metode strādās, ja saraksts būs izveidots rūpīgi, apdomājot katram ēdienam nepieciešamās sastāvdaļas, un neaizmirstot arī par visām svinībām nepieciešamajām sadzīves precēm. Citādi sanāks iztērēt gan vairāk laika, gan līdzekļus, atkārtoti dodoties uz veikalu.

Pasūti preces uz mājām

Ja iespējams, izmanto preču piegādi uz mājām, jo tad varēsi izvairīties no veikalu kņadas, garajām rindām, un būs iespēja apdomāt katras preces nepieciešamību, ko ievietosi virtuālajā grozā. Jāņem vērā, ka pārtikas preču piegāde uz mājām kļūst arvien populārāka, un piegādes laiki var būt aizņemti pat vairākas dienas uz priekšu. Šādā gadījumā vērts atcerēties, ka lielie veikali piedāvā arī preču paņemšanu pie veikala, iepriekš tās pasūtot e-veikalā.

Dodies uz labi pazīstamu veikalu un tikai pa vajadzīgajām ejām

Iepriekš jau apdomā, kas tev nepieciešams un kur šīs lietas atrodas veikalā. Veido sarakstu tādā secībā kā preces atrodas veikalā – sāc ar precēm, kas ir tuvāk ieejai. Samazinot staigāšanu pa veikalu, samazināsies arī neplānoto pirkumu skaits.

Vienojies par Ziemassvētku dāvanu limitu

Ja plāno lielāku ballīti kopā ar radiem vai draugiem, nosaki, ka apdāvināšanas mērķim katrs var iztērēt ne vairāk kā 5 – 10 eiro. Arī vairākos veikalos šobrīd pieejami specializēti stendi, kur atrodamas dažāda veida dāvanas par salīdzinoši nelielām summām.

Tāpat iespējams sadalīt, kurš kuram sarūpē dāvanu (var izlozēt, lai pārsteigums ir gan dāvinātājam, gan saņēmējam), un šādas izlozēs var piedalīties arī bērni skolas vecumā. Dāvanas, kuras ir pašu darinātas un pasniegtas no sirds, vienmēr paliek atmiņā. Šeit var izmantot radošas idejas, tematiskas dāvanas, dāvanas, kas palikušas neatvērtas no iepriekšējiem svētkiem, dāvanas ar stāstu utt.

Izmanto pašapkalpošanās kases

Ja vēlies ierobežot svētku pirkumus, ietaupot uz “mirkļa iegribu” rēķina, izvēlies pašapkalpošanās kases – skenējot varēsi vēlreiz izvērtēt, kādas preces esi izvēlējies, un nepieciešamības gadījumā vēl no kādas atteikties.

Izvērtē gatavo produktu izdevīgumu

Ja mērķis ir ietaupīt, tad nepieciešams mazliet parēķināt, vai gatavie produkti sanāks izdevīgāk par neapstrādātiem produktiem un otrādi. Protams, jāņem vērā arī visu pārtikas preču cenu pieaugums, kā rezultātā, iespējams, kādas akcijas ietvaros izdevīgāk ir iegādāties jau gatavu ēdienu, nevis to gatavot pašam.

Izvairies no nepārtikas preču ejām pārtikas veikalā

Jebkura specifiska prece pārtikas veikalos var maksāt vairāk nekā specializētos veikalos. Piemēram, svētkiem nepieciešamās sadzīves preces varētu būt izdevīgākas saimniecības veikalos. Protams, izvērtē, vai potenciālais ietaupījums atsver laika un degvielas patēriņu, dodoties uz vairākiem veikaliem.

Izmanto veikalu lojalitātes programmas

Izmanto iespēju par pirkumu maksāt mazāk, ja attiecīgajā iestādē ir lojalitātes programma. Ja plāno apmeklēt kādu veikalu un vēlies izmantot klienta atlaides, jau laicīgi apskati, vai konkrētajām uzņēmumam ir pieejama lojalitātes programma vai lietotne, jo dažos veikalos atlaides nedarbosies pie pirmā pirkuma, ja klienta karti nokārto uzreiz veikalā. Tāpat, ja esi Citadeles klients, apskati, vai neesi uzkrājis X REWARDS punktus, ar kuriem vari iegādāties dāvanu kartes dažādos veikalos.

Plāno svētku galdu un izklaides

Lai svētku sagaidīšana nesagādātu liekas rūpes, var noorganizēt, ka katrs viesis atbild par vienu ēdienu un par vienu izklaides elementu pie galda. Tā visiem būs vieglāk un arī finansiāli izdevīgāk. Iesaistiet arī bērnus galda dekorēšanā un kopēja pasākuma organizēšanā, uzticot viņiem nelielus darbiņus. Kopā ir jautrāk un pārdomātāk!