Atpakaļ

Paradumu maiņa var palīdzēt samazināt elektrības patēriņu pat par 10%

Mājsaimniecībā esošās elektroierīces veido nozīmīgu daļu no kopējā elektroenerģijas patēriņa. Energoresursu pieejamības un cenu dēļ aktuālas kļuvušas tēmas, kas saistītas ar resursu taupīšanu. Mainot tikai savus paradumus, elektroenerģijas patēriņu iespējams samazināt par aptuveni 10%. Savukārt, ja izmantojam energoefektīvākas iekārtas, salīdzinājumā ar vecākām ierīcēm, to elektroenerģijas patēriņš var būt pat 10 reizes mazāks. Energoefektivitātes eksperts dalās ar padomiem, kā uzlabot mājsaimniecību energoefektivitāti.

“Vārds “taupīšana” nenozīmē, ka mums ir jāatsakās no kaut kā, lai samazinātu patēriņu. Pašreizējo energoresursu cenu dēļ, protams, ir jādomā arī par taupīšanu, taču galvenais ir atrast veidus, kā kļūt energoefektīvākiem. Respektīvi – kā samazināt patēriņu, saglabājot tādu pašu komforta līmeni. Ticu, ka lielākā daļa no mums zina, ko un kā vajadzētu darīt, lai taupītu elektroenerģiju. Piemēram, tējkannā vārīt tikai nepieciešamo daudzumu ūdens vai nelikt ledusskapī siltus produktus. Taču problēma ir tajā, ka ne vienmēr izdodas atcerēties šos ieteikumus un tos ieviest ikdienā,” skaidro energoefektivitātes eksperts Anrijs Tukulis.

Vislabākie risinājumi ir tie, kurus var viegli īstenot, kuri neprasa būtiskas dzīvesveida izmaiņas un ir pieejami daudziem. “Sperot pareizos soļus un pārskatot daļu no ikdienas paradumiem, mūsu mājoklis var palīdzēt ietaupīt. Galvenais ir izvērtēt mūsu paradumus mājās un ierīces vai aprīkojumu, ko varam izmantot, lai ietaupītu. Pat mazāki soļi ir būtiski – sākot no pārejas uz LED spuldzīšu, atkārtoti lādējamo bateriju izmantošanu un visbeidzot – izvēloties energoefektīvas ierīces,” stāsta IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājs Darius Rimkus.

Sāc ar vienkāršu mājsaimniecības energoefektivitātes pārskatu

Lai novērtētu elektroenerģijas patēriņu un meklētu iespējamos veidus, kā ietaupīt elektrību, pārskati pēdējo mēnešu elektroenerģijas patēriņu un, ja iespējams, arī pagājušajā gada. Šobrīd sadales sistēmas operators viedos skaitītājus uzstādījis vairāk nekā 98% īpašumu Latvijā, ļaujot sekot līdzi elektroenerģijas patēriņam ne tikai mēneša, bet arī dienas un pat stundu griezumā. Detalizēta analīze – kad un cik daudz tiek tērēts konkrētos brīžos un mēnešos, ļaus saprast, kas ir tie lielākie elektroenerģijas patērētāji.

Ja mājsaimniecības elektrības patēriņš ir liels, bet īsti nav skaidrs, kas to veido, palīdzēs portatīvais jaudas mērītājs, kas ļauj noteikt konkrētas elektroierīces patēriņu. Portatīvo jaudas mērītāju var iespraust rozetē un tas darbojas kā vienas konkrētas ierīces skaitītājs. Uzstādot skaitītāju uz nedēļu vai mēnesi, iekārtas elektroenerģijas patēriņu var viegli noteikt un salīdzināt, piemēram, ar jaunu iekārtu. Tādējādi patērētāji var gūt ieskatu un saprast, cik ātri varētu atmaksāties energoefektīvāka iekārta, ja veco iekārtu nolemtu mainīt uz citu – labāku.

Izvērtē ikdienas paradumus

Kā vēl vienu prioritāru darbību energoefektivitātes eksperts iesaka pārskatīt ikdienas paradumus. “Vienkāršas darbības, piemēram, datora vai citu ilgstoši neizmantotu ierīču izslēgšana no gaidīšanas režīma, tikai nepieciešamā ūdens daudzuma vārīšana tējkannā un ūdens sildīšanas nevis uz plīts, bet elektriskajā tējkannā, gaismas izslēgšana telpās, ja mēs tajās neatrodamies vai televizora izslēgšana, kad neviens to neskatās, palīdzēs samazināt elektrības patēriņu. Mūsu mājsaimniecībā visbiežāk tiek atvērtas ledusskapja durvis. Katru reizi, kad tās atveram, ierīce patērē vairāk elektrības ar mērķi samazināt aukstuma zudumus. Tāpēc lieki neviriniet ledusskapi un iestatiet ledusskapja temperatūru 5˚C robežās, bet saldētavas -18˚C. Mazgājiet drēbes zemākā temperatūrā. Piemēram, 30˚C mazgāšanas ciklā elektrības patēriņš samazināsies pat par 25%, salīdzinot ar 40˚C ciklu,” skaidro Anrijs Tukulis.

Rūpējieties un uzturiet sadzīves tehniku kārtībā, lai tā strādātu efektīvāk. Ja tējkannai apkaļķojuma apmērs ir kaut milimetrs, elektroenerģijas patēriņš var palielināties par 10%. Pareizi būtu atbrīvot saldētavas dzesēšanas elementu brīvu no ledus – katrs ledus centimetrs palielina saldētavas patēriņu par 10%. Regulāri jātīra iekārtas, kurām ir filtri, piemēram, putekļu sūcēji, ventilācijas sistēmas un nosūcēji. Ja filtri netiek regulāri tīrīti, iekārtu patēriņš būs lielāks.

Investīcijas energoefektīvās iekārtās atmaksāsies

Pēdējais solis pēc esošo ierīču un paradumu pārskatīšanas būtu to ierīču nomaiņa, kuras ir novecojušas un nav energoefektīvas. Jāpievērš uzmanība energoefektivitātes marķējumam, jo tas ļauj arī objektīvi salīdzināt dažādu ražotāju un modeļu energoefektivitāti.

“Ja tas vēl nav izdarīts, tad, protams, LED spuldzes mājsaimniecībās ir obligātas – nomainot ierastās spuldzes uz šiem gaismas avotiem, patēriņš samazināsies par 90%. Tikai nomainot spuldzes, tās atmaksāsies jau dažos mēnešos. Būtisks patēriņa pieaugums vērojams arī tad, ja mājsaimniecībās tiek izmantotas tādas iekārtas kā ledusskapji un saldētavas, kas iegādātas pirms vairāk nekā 10 gadiem. Tagad tirgū ir pieejamas visaugstākās energoefektivitātes ierīces, kas patērē mazāk elektroenerģijas. Tiesa, ne visas iekārtas, kas ir gados vecākas, būtu uzreiz jānomaina. Tāpēc ierīču novērtēšana un portatīvā jaudas mērītāja izmantošana palīdzēs saprast to patēriņu,” iesaka energoefektivitātes eksperts Anrijs Tukulis.

Pat pareiza elektronisko iekārtu izvietošana var veicināt enerģijas taupīšanu. “Nereti gadās novērot, ka augstas energoefektivitātes klases ledusskapis tiek novietots virtuvē pie radiatora, cepeškrāsns vai tiešos saules staros, kas palielina elektroenerģijas patēriņu. Tas pats var notikt ar veļas mazgājamo mašīnu vai trauku mazgājamo mašīnu. Un, ja netiek pievērsta uzmanība dažādām mazgāšanas programmām, bet izmantota tikai viena, tad efekts var būt arī mazāks. Pareizs iekārtu izvietojums vai atbilstoša funkciju izvēle ir viegls solis, kā ietaupīt,” stāsta D. Rimkus.

Arī trauku mazgājamā mašīna ir lieliska ierīce, kas var palīdzēt ietaupīt – ja mazgāsim traukus ar rokām, mēs noteikti patērēsim daudz vairāk litrus ūdens, kura sildīšanai nereti tiek izmantots elektriskais boilers. Tieši ūdens uzsildīšana veido lielāko elektroenerģijas patēriņu. Tāpēc svarīgi, ka izmantojot trauku mazgājamo mašīnu tās slodze ir optimāla, ievērotas ražotāja noteiktās instrukcijas un izvēlēts mazgāšanas režīms “Eco”.