Atpakaļ

Biedrība: Dezinformācijas mērķi krievvalodīgajā sociālo mediju segmentā ir graut uzticēšanos Latvijas valstij, ES un NATO

 Dezinformācijas mērķi krievvalodīgajā sociālo mediju segmentā ir graut uzticēšanos Latvijas valstij, Eiropas Savienībai (ES) un NATO, pētījumā par dezinformācijas naratīviem krievu valodas sociālo mediju segmentā Latvijā secinājusi biedrība “Krievu balss Latvijai”.

 “Krievu balss Latvijai” prezentējusi sava pirmā apjomīgā monitoringa rezultātus par dezinformācijas naratīviem Latvijas krievvalodīgajā sociālo mediju segmentā.

Četru mēnešu laikā – no 2025.gada janvāra līdz aprīlim – pētnieku komanda analizējusi vairāk nekā 15 000 satura vienību no platformām “TikTok”, “Telegram” un “YouTube”, padziļinātai analīzei atlasot 500 spilgtākos piemērus, kas bija vērsti uz Latvijas krievvalodīgo auditoriju.

Biedrība secinājusi, ka dezinformācija sociālajos medijos nav nejaušs troksnis, bet gan sistemātiska un mērķtiecīga darbība, kas pielāgojas auditorijas sāpēm, emocijām un kultūras kontekstam. Vadošie naratīvi veicina neuzticēšanos valsts institūcijām, pretnostata krievvalodīgos sabiedrības vairākumam, popularizē autoritāras idejas un rada “aplenktās pilsētas” sajūtu.

Līdztekus biedrība secinājusi, ka šie vēstījumi reaģē uz aktuāliem notikumiem – vēlēšanām, karu, sankcijām -, padarot tos īpaši efektīvus emociju mobilizācijā – no satraukuma un atsvešinātības līdz dusmām un cinismam.

Biedrība norāda, ka izplatīto dezinformācijas naratīvu mērķis ir arī izolēt krievvalodīgo auditoriju un nostādīt to pret latviešu sabiedrību, veicināt Krievijas tēlu kā “taisnīgu alternatīvu Rietumiem”, radīt bezcerības izjūtu par integrāciju un demokrātiju, kā arī mazināt atbalstu Ukrainai.

Biedrība norāda, ka efektīvai rīcībai pret dezinformāciju nepieciešama ne tikai uzraudzība, bet arī pārdomāta, ilgtermiņa politika, kas ietver atbalstu saturam krievu valodā neatkarīgajos un sabiedriskajos medijos, mērķtiecīgas, integrējošas nacionālo minoritāšu politikas veidošanu, kas veicina uzticēšanos un līdzdalību, kā arī demokrātisko nevalstisko organizāciju un pilsonisko iniciatīvu stiprināšanu, īpaši vietējā līmenī.

Biedrības ieskatā, šis ziņojums ir pirmais solis sistemātiskā dezinformācijas dinamikas izpratnē, kas vērsts uz sabiedrības saliedētību un demokrātisko vērtību aizsardzību.

Rakstīt komentāru

Lai atstātu komentāru, nepieciešams autorizēties
Komentāru nav.