Atpakaļ

Cīņas par varu Talsu novada domē pavada vēršanās pret virkni pašvaldības darbinieku

Ceturtdien, 28.jūlijā, Talsu novada dome lems par izpilddirektores Ievas Krēķes atbrīvošanu no amata, liecina domes sēdes darba kārtība.

Savu amatus plāno atstāt arī izpilddirektores vietnieks attīstības plānošanas un nekustamā īpašuma jautājumos Arvis Lagzdiņš un izpilddirektores vietniece administratīvajos un finanšu jautājumos Evita Veide. Pagaidām nav izdevies sazināties ar Krēķi.

Krēķi Talsu novada izpilddirektores amatā apstiprināja 2020.gada jūlijā. Viņa savu amatu saglabāja arī pēc administratīvi teritoriālās reformas pagājušā gada vasarā. Krēķe 25 darba gadus strādājusi finanšu sistēmā, ilgstoši vadījusi AS “SEB banka” Talsu filiāli un arī vairākas šīs bankas Kurzemes reģiona filiāles.

Tikmēr Talsu novada pašvaldības vadība ir vērsusies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) par iespējamiem pārkāpumiem SIA “Rojas DzKU”, informēja pašvaldības pārstāve Inita Fedko.

Talsu novada vadība no pašvaldības iestādēm saņemot indikācijas par apgrūtinātu sadarbību ar pašvaldības kapitāldaļu uzņēmumu SIA “Rojas DzKU”, tāpēc pieprasījusi papildu informāciju par uzņēmuma darbību.

Izvērtējot saņemto informāciju un saskatot tajā iespējamu interešu konfliktu un finansiālu zaudējumu nodarīšanu kapitālsabiedrībai, Talsu novada pašvaldība ir vērsusies KNAB, lūdzot izvērtēt apstākļus un valdes locekļa atbildību.

Pašvaldības vadības skatījumā, valdes locekļa Jāņa Podnieka darbība vērtējama kā neatbilstoša krietna un rūpīga saimnieka rīcībai, jo “konstatēti sistemātiski pārkāpumi atlīdzības noteikšanā, nepietiekamā degvielas patēriņa kontrolē un neatbilstošu maksas pakalpojumu cenu piemērošanā”.

Piektdien, 22.jūlijā, aizdomās par iespējamu interešu konfliktu un negodprātīgu uzņēmuma vadību Talsu novada pašvaldības kapitāldaļu turētāja pārstāvis sagatavoja lēmumu par SIA “Rojas DzKU” valdes locekļa Podnieka atstādināšanu.

Pirms tā stāšanās spēkā Talsu novada pašvaldība saņēma iesniegumu no Podnieka par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu.

Podnieks darba tiesiskās attiecības ar pašvaldību izbeigs šodien, savukārt uzņēmuma darbības nepārtrauktību nodrošinās pagaidu valde, proti, SIA “Talsu namsaimnieks” valdes loceklis Egils Bariss un Dzīvojamā fonda nodaļas vadītāja Gunda Cīrule.

Kā liecina “Firmas.lv” informācija, SIA “Rojas DzKU” apgrozījums pērn bija 0,85 miljoni eiro un uzņēmuma zaudējumi sasniedza 92 541 eiro. Uzņēmums pieder Talsu novada pašvaldībai.

Pašlaik Talsu domē ir izvērsušās cīņas par domes priekšsēdētāja krēslu. 28.jūlijā Talsu novada domes sēdē plānots skatīt jautājums par domes priekšsēdētājas Sandras Pētersones (NA) atbrīvošanu no amata.

Pētersones gāšana varētu būt iespējama, jo koalīcijā esošās Nacionālās apvienības sarakstu nolēmusi pamest Eva Kārkliņa, kura līdz apvienošanai ar Talsu novadu vadīja Rojas novadu.

Talsu novada domes deputāts Gaidis Bērziņš (NA) apstiprināja, ka no NA saraksta ievēlētā Kārkliņa ir uzrakstījusi iesniegumu par izstāšanos no partijas. Vaicāts, vai šāds Kārkliņas solis varētu novest pie tā, ka Talsu novada domes priekšsēdētāja Pētersone zaudē amatu, politiķis skaidroja, ka grūti komentēt, kā Kārkliņas gaidāmā aiziešana no koalīcijas ietekmēs Pētersones atrašanos amatā. Bērziņš norādīja, ka vienai deputātei, izstājoties no koalīcijas, nevajadzētu izraisīt kādas sekas, jo koalīcijai saglabātos balsu pārsvars 11 pret 8. Reizē kuluāros izskanējušas dažādas iespējas par tālāko notikumu attīstību.

Latvijas Zaļās partijas deputāts Ainis Stūrmanis apliecināja, ka arī viņu jau ilgstoši neapmierina domes darba kvalitāte, tādēļ neizslēdz iespēju lauzt maijā noslēgto sadarbības līgumu. Viņš atzina, ka sarunas par to, kā uzlabot domes darbu, notiek gan koalīcijas iekšienē, gan arī opozīcijā. Gadu, kopš darbu sācis domes jaunais sasaukums, tā arī neesot izdevies veikt uzlabojumus izpildvarā.

Stūrmanis uzsvēra, ka Latvijas Zaļās partijas (LZP) deputāti vēlas strādāt, nevis sēdēt opozīcijā.

Gadījumā, ja divi LZP deputāti no esošās koalīcijas pievienojas esošajiem opozicionāriem, tad viņiem būs desmit balsis, savukārt esošā koalīcija paliks mazākumā ar deviņām balsīm.