Atpakaļ

Komisija atbalsta plānu probācijas dienestam segt pašvaldību izdevumus par sociālo rehabilitāciju un uzvedības korekciju atsevišķiem bērniem

Nākamgad Valsts probācijas dienests segs pašvaldībām izdevumus par sociālo rehabilitāciju un uzvedības korekciju atsevišķiem bērniem, paredz grozījumi likumā “Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem”, kurus Saeimas Juridiskā komisija otrdien atbalstīja pirms pirmā lasījuma parlamentā.

Tieslietu ministrijas (TM) pārstāve Kristīne Ķipēna norādīja, ka izmaksu segšanai ir piemērojami konkrēti kritēriji, lai izvairītos no potenciālām situācijām, kurās pašvaldības varētu veidot nepamatoti augstas izmaksas.

Komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (JV) piedāvāja noteikt likumprojektam steidzamības statusu, ko pārējie deputāti atbalstīja.

Pašvaldībām tiks segti izdevumi par sociālās rehabilitācijas un uzvedības korekcijas pakalpojumiem par tiem bērniem, kuriem audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa – ievietošana sociālās korekcijas izglītības iestādē – izpilde tika izbeigta šī gada 1.jūlijā, likvidējot sociālās korekcijas izglītības iestādi “Naukšēni”. Šāda pakalpojumu veida nepieciešamībai būs jābūt noteiktai bērna profilakses lietā un pašvaldībai būs jāiesniedz Valsts probācijas dienestam rēķins par laika periodu, kurā bija noteikts konkrētais audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis.

Likuma anotācijā norādīts, ka “Naukšēnu” slēgšanas brīdī tajā atradās 16 bērni, un tikai pieciem no šiem bērniem nākamgad turpinātos noteiktā audzinošā rakstura piespiedu līdzeklis, proti, atrašanās “Naukšēnos”. Pašvaldībai šādiem bērniem ir jāiekārto profilakses lietu un jāizstrādā uzvedības sociālās korekcijas programmu.

Vienlaikus šā gada 23.jūnijā pieņemtais likums paredz no nākamā gada 1.janvāra ieviest jaunu audzinoša rakstura piespiedu līdzekli – probācijas novērošana, lai nodrošinātu pilnvērtīgu audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu sistēmu.

Nolemts, ka nepieciešamie finanšu līdzekļi un amata vietas tiks iegūti, pārdalot tos no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), kuras padotībā bija “Naukšēni”, uz Tieslietu ministriju. Par šo finansējumu no 2023.gada Valsts probācijas dienestā plānotas papildu amata vietas un mācību organizēšana jaunajiem nodarbinātajiem, kā arī paredzēts finansējums pakalpojumiem, kas nodrošina bērna sociālās uzvedības korekciju un sociālo rehabilitāciju.

Kā vēstīts, IZM padotībā esošā sociālās korekcijas izglītības iestāde “Naukšēni” tika likvidēta šī gada 1.oktobrī. Līdz 2024.gada 31.decembrim, sadarbojoties atbildīgajām iestādēm, tiks veikta sociālās korekcijas izglītības iestādes institūta reforma un sociālās korekcijas satura reforma. IZM norāda, ka tās laikā konceptuāli nepieciešams izvērtēt arī jautājumu par atsevišķa sociālās korekcijas izglītības iestādes institūta nepieciešamību. Ja sociālās korekcijas izglītības iestāde kā institūts turpina pastāvēt, ir jāvērtē jautājumi par sociālās korekcijas izglītības iestādes atrašanās vietu, fiziskās vides uzlabošanu, atbilstoša personāla nodrošinājumu, kā arī normatīvās bāzes pilnveidi un sociālās korekcijas programmas pilnveidi.