Atpakaļ

Reģionālo attīstības centru apvienība informēs par izaicinājumiem pašvaldībām, nodrošinot Ukrainas kara bēgļu uzturēšanos Latvijā

Otrdien, 24.maijā, plkst.11 notiks Reģionālo attīstības centru apvienība (RACA) organizēta tikšanās ar medijiem, pārrunājot izaicinājumus pašvaldībām, nodrošinot Ukrainas kara bēgļu uzturēšanos Latvijā.

Kā informēja RACA, karadarbībai ieilgstot, Latvijā un citās Eiropas valstīs, kur savu patvērumu no Krievijas izraisītā kara raduši Ukrainas civiliedzīvotāji, saasinās jautājums par atbalsta formām.

Organizācijā akcentēja, ka ir kopīgi jāmeklē ilgtermiņa risinājumi un atbildes uz jautājumiem par to, kā stiprināt ukraiņu cilvēkus un novadus, kas iesaistījušies palīdzības nodrošināšanā.

Tikšanās notiks klātienē RACA biroja telpās. Pasākuma laikā būs iespēja sarunāties ar RACA pašvaldību vadītājiem un ukraiņu bēgļiem, kuri savu pagaidu mājvietu raduši novados.

Kā ziņots, nekavējoties nepieciešams skaidrs un saprotams risinājums, lai no pirmdienas, 23.maija, “tūkstošiem Ukrainas bēgļu Latvijā” netiktu pārtraukta ēdināšana, šādu aicinājumu piektdienas vakarā izplatījusi Latvijas Pašvaldību savienība (LPS).

Kā informēja LPS pārstāve Ella Pētermane, Saeimas 19.maijā pieņemtie grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā būtiski maina atbalsta sniegšanas nosacījumus – ēdināšanu turpmāk nodrošinās 30 dienas 90 dienu vietā. Tā rezultātā vairākiem tūkstošiem bēgļu no pirmdienas tikšot pārtraukta ēdināšana, brīdina LPS.

Izmitināšanas jautājumā nedz ar privātajām mājsaimniecībām, nedz ar pašvaldību rīcībā esošajām mītnēm nebūs pietiekami, lai izmitinātu visus Ukrainas civiliedzīvotājus, kuriem tas būs nepieciešams. Organizācijā brīdina, ka kritiska situācija var rasties pierobežas pašvaldībās, kuras uzņem arī tos bēgļus, kuri Latviju izmanto kā tranzītvalsti, lai dažu dienu laikā dotos uz citu pastāvīgās mītnes zemi.

Pašvaldību pārstāvji norāda, ka šīs nedēļas sākumā vērsa atbildīgo ministriju uzmanību par neskaidrību saistībā ar to, kas notiks pēc tam, kad noslēgsies noteiktais 90 dienu beznosacījuma palīdzības sniegšanas periods un risku lielam skaitam Ukrainas bēgļu pēc šī perioda beigām palikt bez mājokļa.