Henriete, Henrijs, Jete, Enriko
Iesūti
Atpakaļ

Veikti Engures notekūdeņu attīrīšanas iekārtu uzlabošanas darbi

Jau trešo gadu pašvaldība turpina dalību LIFE programmas integrētajā projektā “Latvijas upju baseinu apsaimniekošanas plānu ieviešana laba virszemes ūdens stāvokļa sasniegšanai” (“LIFE Goodwater IP”). Viens no projekta pasākumiem ir veiktie būvdarbi Engures ciema notekūdeņu attīrīšanas iekārtu (NAI) asenizācijas notekūdeņu pieņemšanas vietas uzlabošanai.

Veiktie tehnoloģiskā procesa uzlabojumi – notekūdeņu pieņemšanas kameras un papildu septisko dūņu uztveršanas un šķaidīšanas tvertnes izbūve – ļaus no asenizācijas pakalpojumu sniedzējiem pieņemt lielākus notekūdeņu apjomus – tos atšķaidot un vienmērīgi padodot notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas iekārtām. Tādējādi tiks mazināts iekārtu pārslodzes risks, jo asenizācijas notekūdeņi satur vidēji piecas reizes augstāku piesārņojošo vielu koncentrāciju, salīdzinot ar notekūdeņiem, kas tiek novadīti centralizētajās sistēmās. Īpaši aktuāls šis jautājums Engurē ir vasaras sezonā, kad palielinās iedzīvotāju un viesu skaits, kas bauda savas brīvdienas piekrastē, un tādējādi palielinās notekūdeņu slodze vasaras mēnešos.

Būvdarbus veica SIA “Meliorceltnieks”, būvuzraudzību nodrošināja SIA “Marčuks”, projekta autors SIA “Progressive Systems”. Būvdarbu izmaksas ir 71 462,78 EUR bez PVN.

Šī paša projekta ietvaros 2020. gadā Engurē tika veikts pētījums un izstrādāts novērtējuma ziņojums, izveidots decentralizēto kanalizācijas sistēmu reģistrs, novērtēti ciema centralizēto notekūdeņu attīrīšanas iekārtu darbības rādītāji, kā arī veikts Engures iedzīvotāju un tūristu skaita monitorings un izveidots ciema gruntsūdeņu hidroģeoloģiskais modelis.

“LIFE Goodwater IP” ietvaros 19 organizācijas ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no 2020. līdz 2027. gadam veic ūdens kvalitātes uzlabošanu riska ūdensobjektos, izstrādājot, adaptējot Latvijas apstākļiem un ieviešot dažādus inovatīvus apsaimniekošanas un pārvaldības pasākumus, t. sk. samazinot apdzīvoto vietu notekūdeņu radīto piesārņojumu un novadīto barības vielu apjomus. Pašvaldības dalība projektā kā partnerim turpināsies līdz pat 2027. gada 31. decembrim, sniedzot savu ieguldījumu un atbalstu projekta mērķa sasniegšanā.

Projektu kā koordinējošais partneris realizē valsts SIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs”. Projekta kopējais budžets ir 14 463 050 EUR, tajā skaitā ES LIFE programmas finansiālais ieguldījums 8 677 830 EUR, Valsts reģionālās attīstības aģentūras Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālais ieguldījums 4 372 616 EUR un projekta partneru līdzfinansējums 1 517 604 EUR. Projekta ieviešanā pašvaldības kā saistītā partnera kopējie ieguldāmie finanšu līdzekļi plānoti ne vairāk kā 150 576 EUR, no kuriem:

  1. pašvaldības līdzfinansējums: 15 058 EUR, kas ir 10 % no kopējā partnera budžeta;
  2. Komisijas LIFE programmas piešķirtais finansējums: 90 346 EUR, kas ir 60 % no partnera budžeta;
  3. Valsts reģionālās attīstības aģentūras Latvijas vides aizsardzības fonda administrācijas līdzfinansējums: 45 173 EUR, kas ir 30 % no partnera budžeta.

Attēlā: Iekārta, kas no saņemtajiem asenizācijas notekūdeņiem atdala rupjo frakciju un smiltis