Atpakaļ

Pēc Valsts aizsardzības dienesta izlozes pavēstes par iesaukšanu tiks izsūtītas nedēļas laikā

Pēc Valsts aizsardzības dienesta (VAD) izlozes pavēstes par iesaukšanu tiks izsūtītas nedēļas laikā, intervijā Latvijas Radio Aizsardzības ministrijas Valsts aizsardzības dienesta (VAD) departamenta Iesaukšanas plānošanas nodaļas vadītājs Kristers Grauze.

Viņš pastāstīja, ka izlozētajiem pavēstes tiks sūtītas uz e-adresi. Tiem jauniešiem, kuriem šāda e-adrese nav, pavēstes tiks izsūtītas uz deklarēto dzīvesvietu.

Jau uz pavēsti netiks atbildēts, tad tiks sūtīts atkārtots paziņojums.

Jau ziņots, ka trešajā VAD iesaukumā nesavācot pietiekamu skaitu brīvprātīgo, šodien pirmo reizi notiks izloze, kurā izraudzīsies jauniešus, kuriem būs jādodas dienēt.

Trešajā valsts aizsardzības dienesta iesaukumā kopumā iecerēts iesaukt 480 personas. Šim iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 515 personas, no kurām tikai ap 320 pēc veselības pārbaudēm tika atzītas par dienestam derīgām, sekojoši vēl 150 personas tiks iesauktas obligātā kārtā. Lai izraudzītos šīs 150 personas, tiks izlozēti 300 jaunieši, jo armija lēš, ka pusi no viņiem atzīs par dienestam nederīgiem.

Izloze notiks otrdien plkst.10 starp 18 un 19 gadus vecajiem Latvijas jauniešiem. Izloze notikšot ar speciālu datorprogrammu pēc nejaušības principa. Atlases process būšot vērojams tiešraidē.

Atlasītās personas saņems pavēstes, pēc kuru saņemšanas būs jāveic veselības pārbaudes Nacionālo bruņoto spēku Medicīnas centrā Rīgā.

Pēc Aizsardzības ministrijas apkopotajiem datiem, Latvijā šobrīd ir 22 539 jaunieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. No tiem 3581 pilsonis pirmsšķietami atbilst valsts aizsardzības dienesta iesaukšanas prasībām.

Šogad iesaukšanai VAD ir pakļauti vīrieši, kuri dzimuši pēc 2004.gada 1.janvāra un viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas.

Savukārt pilsoņi, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas turpina iegūt izglītību pamatskolā, vidusskolā vai tehnikumā, ir pakļauti VAD viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas. Ja pilsonis turpina iegūt izglītību, bet līdz 24 gadu vecumam nav absolvējis izglītības iestādi, izņemot augstāko, viņš ir pakļauts VAD viena gada laikā pēc 24 gadu vecuma sasniegšanas.

No šī saraksta tiek izslēgti Latvijas pilsoņi, kuru veselības stāvoklis neatbilst prasībām, Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas, kuras minētajās iestādēs nepārtraukti nodienējusi ne mazāk kā divus gadus, kā arī pilsoņi, kuri ir sodīti par smagu vai sevišķi smagu noziegumu, – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas.

Iesaukšanai valsts aizsardzības dienestā ir pakļauti pilsoņi – vīrieši, kuri dzimuši pēc 2004.gada 1.janvāra.