Atpakaļ

Pērn iedzīvotāji nacionālos elektroniskās identifikācijas rīkus lietojuši teju 14 miljonus reižu

Pērn iedzīvotāji e-Identitātes apliecināšanai nacionālos elektroniskās identifikācijas rīkus lietojuši teju 14 miljonus reižu, kas ir par pieciem miljoniem vairāk nekā gadu iepriekš, informēja VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC) pārstāvji.

Visbiežāk iedzīvotāji digitālajā vidē apliecinājuši identitāti ar mobilo lietotni “eParaksts mobile”, kas izmantota 81% gadījumu no visām “eParaksta” rīku izmantošanas reizēm.

Vairāk nekā trešdaļā gadījumu, kad iedzīvotāji izmantojuši nacionālos rīkus e-Identitātes apliecināšanai, tas darīts, izmantojot valsts un pašvaldību e-pakalpojumu vietnēs integrēto vienoto identitātes apliecināšanas moduli “Latvija.lv”.

Nacionālo rīku izmantošana ir pieejama vēl 500 portālos un informācijas sistēmās. No tām pērn e-Identitāte ar “eParaksta” rīkiem visbiežāk apliecināta Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), kur, salīdzinot ar 2022.gadu, pieslēgumu skaits pieaudzis par 88%, sasniedzot nepilnus 600 000 reižu.

Tāpat kā 2022.gadā, arī 2023.gadā “eParaksta” lietotāji bieži pieslēgušies Valsts kases e-pakalpojumu vietnei un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) portālam “Ortus”, ko lieto RTU mācībspēki, studenti un reflektanti.

Komercsektorā vispopulārākā vietne, kur iedzīvotāji apliecinājuši identitāti ar “eParaksta” rīkiem, pērn bijusi “Datamed.lv”. Iedzīvotāji pērn ar “eParaksta” rīkiem pieslēgušies informācijai par saviem veselības datiem par 75% vairāk reižu nekā gadu iepriekš.

Būtiskāko pieaugumu piedzīvojis SIA “Latvijas mobilais telefons” (LMT) klientu portāls. Identifikācijas reižu skaits ar “eParaksta” rīkiem šajā portālā palielinājies gandrīz divas ar pusi reizes. Tāpat iedzīvotāji bieži lietojuši “eParakstu”, lai pieslēgtos “Latvenergo” klientu portālam “Elektrum.lv”. Salīdzinot ar 2022.gadu, pieslēgumu skaits šim portālam ar “eParaksta” rīkiem ir dubultojies. Ar “eParaksta” rīkiem iedzīvotāji bieži apliecinājuši identitāti arī “Latvijas gāzes” klientu portālā “gaso.lv” un e-parakstīšanas vietnē “Dokobit.com”.

Būtisko pērnā gada e-Identitātes apliecināšanas pieaugumu ar “eParaksta” rīkiem veicinājusi gan iedzīvotāju paradumu maiņa, gan tas, ka arvien plašāk komersanti savos klientu portālos integrē nacionālos e-Identitātes rīkus, kā to paredz fizisko personu elektroniskās identifikācijas likums.

Pērn “eParaksts mobile” tika ieviesta jauna funkcija – darījumu apliecināšana internetbankās, ko ir ieviesušas deviņas bankas, tāpēc LVRTC paredz, ka eParaksta izmantošana 2024.gadā banku sektorā pieaugs.

Tāpat šogad LVRTC paredz “eParaksta” rīku izmantošanas reižu skaita pieaugums ārstniecības personu un medicīnas profesionāļu vidū, jo sākot no šī gada 1.janvāra ir mainījusies pieslēgšanās kārtība valsts E-veselības portālam “eveseliba.gov.lv”. Tam var pieslēgties tikai ar kvalificētiem paaugstinātas drošības un kvalificētiem elektroniskās identitātes apliecināšanas rīkiem.

Pagājušajā gadā lietotnes “eParaksts mobile” lietotāju skaits pārsniedzis 320 000 personu, savukārt eID karšu skaits ar aktivizētiem “eParaksta” sertifikātiem pārsniedzis 1,19 miljonus.

Jau ziņots, ka LVRTC apgrozījums 2022.gadā bija 25,216 miljoni eiro, kas ir par 14,3% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt uzņēmuma peļņa pieauga par 20,1% un bija 5,581 miljons eiro.

LVRTC ir galvenais radiofonijas un televīzijas programmu zemes apraides tīkla operators valstī. LVRTC pārvalda valstij piederošās mobilo sakaru operatora “Latvijas mobilais telefons” (LMT) daļas.