Pērn kopējie iedzīvotāju zaudējumi no krāpniekiem kibertelpā veidoja vairāk nekā 14,6 miljonus eiro
2021.gadā kopējie iedzīvotāju zaudējumi no krāpniekiem kibertelpā veidoja vairāk nekā 14,6 miljonus eiro, liecina Saeimas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēdē informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas “Cert.lv” pārstāvju prezentētā informācija.
Kā liecina “Cert.lv” sagatavotās prezentācijas dati, zaudējumi par investīcijām apšaubāmās vietās no 2017. līdz 2021.gadam iedzīvotājiem veidoja vairāk nekā 8,5 miljonus eiro un par tiem tika sākti gandrīz 300 kriminālprocesi.
Viltus banku darbinieki jeb cilvēki, kuri pa telefonu nepatiesi uzdevušies par banku darbiniekiem, radījuši iedzīvotājiem vairāk nekā 6,5 miljonu eiro zaudējumus, par ko sākti 790 kriminālprocesi. Krāpniecībā, nepatiesi uzdodoties par “DPD Latvija” un “Omniva” pārstāvjiem, jeb šo uzņēmumiem kopējie zaudējumi bijuši ap 167 000 eiro un kopā cietuši 418 cilvēki, reizē notikuši 323 krāpšanas mēģinājumi.
“Cert.lv” vadītājas vietnieks Varis Teivāns, uzsvēra, ka iedzīvotājiem nepieciešams pārliecināties, ar kuru personu sazinās, kā arī nav jāapstiprina paziņojumi par darījumiem, ko paši cilvēki nav plānojuši veikt. Viņš uzsvēra iespēju izmantot iestādes sagatavoto aktīvās aizsardzības risinājumu “DNS ugunsmūris”, kas ir pieejams bez maksas iedzīvotājiem un valsts iestādēm.
Atsevišķas institūcijas Latvijā izmanto saites ar adresi “ej.uz”, kas ir Uzbekistānas mājaslapas adrese, un to izmantojot, tiek nopludināta informācija uz šo trešo valsti, minēja Teivāns.
Viņš arī norādīja, ka turpinās dialogs ar telekomunikāciju uzņēmumiem, lai mazinātu krāpnieku iespējas viltot, piemēram, banku telefona numurus.