Atpakaļ

Pieņem grozījumus par cietumu sistēmas reformēšanu

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Latvijas Sodu izpildes kodeksā, ar ko tiek reformēta cietumu sistēma un uzlabota ieslodzīto resocializācijas sistēma, informēja Saeimas Preses dienestā.

Izmaiņas nosaka pāreju uz divu veidu cietumiem – slēgto un atklāto. Patlaban Latvijā ir slēgtais, daļēji slēgtais un atklātais cietums, kā arī audzināšanas iestādes nepilngadīgajiem.

Šī reforma attiecas uz cietumiem, kur sodu izcieš pilngadīgas personas. Reforma mainīs notiesāto izvietošanas kritērijus, lai viņi ātrāk nonāktu tajā soda izciešanas režīma pakāpē, kurā ir iespējama intensīvāka iesaiste resocializācijas pasākumos, kā arī lai sodu izpildes process kļūtu raitāks, norāda reformas autori Tieslietu ministrijā (TM).

Piemēram, notiesātajam, ievērojot un izpildot noteiktos kritērijus, būs iespējams ātrāk nonākt atklātajā cietumā, kurā ir plašākas iespējas, piemēram, strādāt algotu darbu vai mācīties ārpus ieslodzījuma vietas.

Turklāt jaunā sistēma būs labvēlīga arī visiem notiesātajiem, kuri jau šobrīd izcieš sodu, pauž TM.

Pilnveidots notiesāto resocializācijas process, tostarp paplašināts sociālās rehabilitācijas līdzekļu klāstu. Tāpat noteikta virkne papildinājumu attiecībā uz notiesāto tiesībām un pienākumiem, piemēram, uzvedības noteikumiem cietumos, kā arī ārpus tiem, un piekļuvei dokumentiem.

Tāpat likumā nostiprināts starpinstitūciju modeli, kura darbu organizēs Valsts probācijas dienests, Ieslodzījuma vietu pārvalde un Valsts policija ar mērķi veikt kontroles pasākumus un aktivitātes, lai mazinātu risku, ka notiesātais izdara jaunu noziegumu.

It īpaši tas attieksies uz personām, kas notiesātas par smagu vai sevišķi smagu noziegumu saistībā ar vardarbību, noziedzīgu nodarījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību, kā arī uz notiesātajiem ar radikalizācijas pazīmēm un nepilngadīgajiem.

Šajā darbā varēs iesaistīties arī pašvaldības un citi nepieciešamie speciālisti, un šī sadarbība veicinās sabiedrības drošību katrā konkrētajā pašvaldībā, liedzot likumpārkāpējam sniegt atšķirīgu informāciju dažādām institūcijām.

Patlaban cietumos sodu izcieš ap 2500 notiesāto, iepriekš atzīmējusi TM.

Izmaiņas sodu izpildes kodeksā stāsies spēkā 1.septembrī.