Atpakaļ

Plāno rosināt attaisnotajos izdevumus iekļaut sporta klubu un fitnesa nodarbību abonementa maksu

Latvijas Veselības un fitnesa asociācija (LVFA) plāno rosināt izmaiņas likumā, lai attaisnotajos izdevumos iekļautu sporta klubu un fitnesa nodarbību abonementa maksu.

LVFA vēlas vērst uzmanību uz sporta nozares, konkrēti tautas sporta, izaicinošo un kritisko situāciju Latvijā. LVFA un Latvijas Universitātes Statistisko pētījumu un datu analīzes laboratorija (LU SPDAL) adaptēja globālā “Deloitte Research” pētījuma datus atbilstoši Latvijas situācijai. Pētījums parāda, ka fizisko aktivitāšu trūkuma radītais produktivitātes samazinājums Latvijas ekonomikai gadā izmaksā 190 miljonus eiro.

Sadarbībā ar LU SPDAL LVFA adaptēja globālā “Deloitte Research” pētījuma par fiziskās aktivitātes profilaktisku ietekmi uz valsts ekonomiku datus atbilstoši Latvijas situācijai. Pētījuma rezultāti parāda, ka Latvija katru gadu zaudē vairāk nekā 966 904,291 darba dienu fiziski nepietiekami aktīvu darba ņēmēju dēļ, kuri ir darbnespējīgi vai ierodas darbavietā slimošanas laikā. Pamatojoties uz vidējo viena darbinieka vienā darba dienā radīto iekšzemes kopprodukta (IKP) vērtību, aktivitātes trūkuma radītais produktivitātes samazinājums Latvijas ekonomikai gadā izmaksā 190 miljonus eiro.

Katrs fiziski neaktīvs darbinieks Latvijas ekonomikai izmaksā 814 eiro gadā. Kopējā summa, kas aktivitātes trūkuma radītā produktivitātes samazinājuma dēļ nenonāk valsts budžetā, sasniedz 41,5 miljonus eiro.

LVFA 13.jūnijā piedalījās Saeimas Sporta apakškomisijas sēdē, lai iepazīstinātu deputātus ar pētījuma datiem par fiziskās aktivitātes profilaktisku ietekmi uz valsts ekonomiku, kā arī rosinātu likuma izmaiņas par sporta klubu un fitnesa nodarbību abonementa maksas iekļaušanu attaisnotajos izdevumos.

LVFA ieskatā, ņemot vērā ieguldījumu ekonomikā un sabiedrībā kopumā, ieguldījums neaktīva darbspējas vecuma iedzīvotāja pievēršanai fiziskām aktivitātēm atmaksātos gada laikā. Tādējādi uzlabotos gan katra indivīda, gan kopējā sabiedrības dzīves kvalitāte. Turklāt tiem, kas regulāri nodarbojas ar sportu, ir mazāks risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, diabētu vai depresiju.

LVFA uzskata, ka patlaban situācija ir jārisina valstiskā līmenī. Asociācijas valdes loceklis Gints Kuzņecovs skaidro, ka, ņemot vērā izaicinājumus iekšlietu nozarē, aizsardzības nozarē un izglītības iestādēs, kurās trūkst personas ar labu fizisko sagatavotību, var secināt, ka profilaktiskā fiziskā aktivitāte tiek par zemu novērtēta. Viņš akcentē, ka viens no traucējošiem faktoriem ir tas, ka sporta nozare tiek uzskatīta par izklaides, nevis veselību veicinošu nozari.

Balstoties uz pētījuma datiem, asociācija kopā ar domubiedriem rosina veikt izmaiņas likumdošanā, lai fitnesa centru un sporta zāļu abonementu maksa tiktu iekļauta attaisnotajos izdevumos. LVFA uzskata, ka šīs izmaiņas mudinās sabiedrību ieguldīt finansiālos līdzekļus savas fiziskās veselības uzlabošanā.

LVFA savu nostāju ir paudusi arī vairākām ministrijām, lai norādītu uz veselības un fitnesa nozares būtisko ekonomisko un sociālo ietekmi uz sabiedrības labbūtību, kā arī turpinātu tās izglītošanu par fizisko aktivitāšu nozīmi.

LVFA kopš 2007.gada apvieno Latvijas vadošos, lielos un mazos sporta klubus. Asociācijas mērķis ir veicināt veselīgu dzīvesveidu un pievērst arvien vairāk Latvijas iedzīvotājus fiziski aktīvam dzīvesveidam. LVFA sekmē fitnesa un veselības nozares attīstību, lai veicinātu sabiedrības fiziskās aktivitātes un uzlabotu kopējo sabiedrības veselības stāvokli Latvijā.