Atpakaļ

Policija uz iespējamām provokācijām 9.maijā sola “nepārprotamu un izlēmīgu” reakciju

Valsts policija un Valsts drošības dienests (VDD) 9.maijā pastiprināti uzraudzīs drošību visā Latvijā un sola “nepārprotamu un izlēmīgu” reakciju uz provokācijām, kad tiks fiksēta Krievijas agresijas un kara noziegumu slavināšana.

Kā informēja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Simona Grāvīte, Valsts policija un VDD arī šogad 9.maijā, kad Krievijas režīms svin vienus no tā propagandā svarīgākajiem svētkiem, strādās pastiprinātā režīmā, visā valstī uzraugot drošības situāciju.

Dienesti gatavojoties jebkuram scenārijam un būšot gatavi reaģēt ne tikai konkrētajā datumā, bet arī dienās pirms un pēc, lai nepieļautu sabiedriskās kārtības un drošības apdraudējumu, tai skaitā noziedzīgās Krievijas agresijas un kara noziegumu slavināšanu un attaisnošanu.

Konstatējot šādus pārkāpumus, “dienestu rīcība būs nepārprotama un izlēmīga” – par šādiem pārkāpumiem paredzēta gan administratīvā, gan kriminālatbildība. Dienesti aicina iedzīvotājus ziņot, ja to rīcībā ir informācija par 9.maijā plānotām provokācijām vai ja tiek novērotas šādas darbības.

VDD sadarbībā ar Valsts policiju pievēršot pastiprinātu uzmanību jebkādai ar 9.maiju saistītai informācijai vai aktivitātēm, vērtējot, vai tās nerada riskus Latvijas nacionālajai drošībai. VDD informē, ka tā rīcībā šobrīd nav apstiprinošas informācijas par prokremliski noskaņotu personu gatavošanos konkrētām provokācijām 9.maijā, vienlaikus šādas provokācijas nav pilnībā izslēdzamas.

Visā Latvijā 9.maijā tiek plānoti plaši dienestu spēki sabiedriskās kārtības nodrošināšanai, iesaistot arī Valsts policijas Speciālo uzdevumu bataljonu. Dienesti strādās pēc īpaša sabiedriskās kārtības un drošības plāna. Atbilstoši nepieciešamībai un aktuālajai situācijai drošības pasākumi varot tikt mainīti un pastiprināti.

Dienesti atgādina, ka 9.maijā Latvijā nav atļauts rīkot publiskus izklaides un svētku pasākumus, sapulces, gājienus un piketus, kas ir vērsti uz Latvijas kā demokrātiskas un nacionālas valsts vērtību noniecināšanu un apdraudēšanu, tostarp sabiedrības šķelšanu, kara, militārās agresijas, totalitārisma vai vardarbības slavināšanu, kā arī nepatiesu vēsturisko notikumu atspoguļošanu. Tas attiecas uz tā saucamo “uzvaras dienu” un tās simboliku, ko slavina un plaši izmantot Kremļa režīma propagandā. Aizliegumu rīkot pasākumus 9.maijā paredz Saeimā 2023.gadā pieņemtais likums “Par atsevišķu publisku pasākumu rīkošanas aizliegumu 9.maijā”.

Ziedu nolikšana vietās, kur Latvijā atradās nu jau demontētie padomju pieminekļi, tiks uzskatīta kā šo objektu un militāras agresijas slavināšana, šādas darbības netiks pieļautas.

Lai gan individuāla ziedu nolikšana apbedījumu vietās nav aizliegta, Valsts policija vērš uzmanību, ka policijas pastiprināta klātbūtne šajās vietās nebūt nenozīmēs, ka tādējādi iedzīvotājiem tiks nodrošināta ērta un koordinēta pieeja. Policijas mērķis un uzdevums ir nepieļaut sabiedriskās kārtības apdraudējumu un jebkādu agresijas slavināšanu.

Vienlaikus likumsargi atgādina, ka atbilstoši sabiedriskās kārtības un drošības plānam var tikt ierobežota un regulēta gan satiksmes, gan cilvēku plūsma. Tai skaitā, atbilstoši likumam “Par policiju”, ja tiks konstatēts sabiedrības drošības, personu dzīvības, veselības un mantas aizsardzības apdraudējums, iespējamas provokācijas un saasinājumi, Valsts policija var liegt piekļuvi konkrētiem objektiem.

Tāpat 9.maijā visu diennakti un 10.maijā laikā līdz plkst.7 ir aizliegta pirotehnisko izstrādājumu izmantošana.

Dienesti atgādina, ka par totalitāro režīmu simbolu (arī stilizētu), kā arī jebkāda militāro agresiju un kara noziegumus slavinošu un attaisnojošu simbolu izmantošana publiskās vietās ir aizliegta un sodāma. Arī Krievijas karoga publiska lietošana vai karu slavinošu dziesmu publiska atskaņošana tiks uzskatīta kā agresora un tā režīma slavināšana, attiecīgi vērtējot personas atbildību.

Savukārt par genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku attaisnošanu un slavināšanu, kā arī par darbībām, kas vērstas uz nacionālā vai etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu draud kriminālatbildība. Dienestu rīcība un reaģēšana uz šādiem pārkāpumiem būs tūlītēja un strikta, pausts policijas izplatītajā paziņojumā.

“Ņemot vērā, ka 9.maijs jau ilgstoši ir datums, kas šķeļ Latvijas sabiedrību, šajā dienā pastāv paaugstināti konfrontācijas riski starp atšķirīgus uzskatus pārstāvošām sabiedrības grupām. Tāpēc dienesti aicina kritiski vērtēt provokatīvus paziņojumus informatīvajā telpā, kā arī izvairīties no reaģēšanas uz tiem un ziņot atbildīgajiem dienestiem, ja šāds saturs tiek pamanīts. Aicinām iedzīvotājiem neiesaistīties provokācijās vai pretlikumīgās darbībās ne pret personām, ne apkārtējo vidi – nepakļauties provokācijām un nepieļaut mūsu sabiedrības šķelšanu,” teikts dienestu paziņojumā.