AS rosina likumā precizēt akadēmiskās brīvības un ētikas jautājumus
Kā norādīts deputātu sagatavotajā likumprojekta anotācijā, akadēmiskā brīvība ir atsevišķas, demokrātiskas pamattiesības, kas balstās uz tiesībām uz izglītību, un tās ir daļa no domas, viedokļa un vārda brīvības, savukārt pienākums respektēt akadēmisko brīvību ir minēts Eiropas Savienības Pamattiesību hartas 13.pantā.
Partijas politiķi grozījumus Augstskolu likumā piedāvā, jo, viņuprāt, salīdzinot ar patlaban aktualizēto akadēmiskās brīvības izpratni un interpretāciju Eiropas augstākās izglītības telpā, likumā akadēmiskā brīvība ir aprakstīta nepilnīgi, neminot visus akadēmiskās brīvības aspektus.
Esošajā redakcijā akadēmiskā brīvība ir reducēta tikai uz studējošo brīvību izvēlēties studiju vietu, laiku un veidu un brīvību nodarboties ar zinātniskās pētniecības darbu un māksliniecisko jaunradi, pētniecības darba brīvība ir tikai tiesības izvēlēties zinātniskās darbības tematiku un virzienu, akadēmiskā personāla vienīgā brīvība ir izvēlēties mācību metodes, uzskata AS.
Partijas grozījumi piedāvā aprakstīt akadēmisko brīvību, izmantojot dažādu tiesību avotus, tai skaitā vadoties arī no Eiropas augstākās izglītības telpas (Boloņas procesa) ministru konferences 2020.gada Romas komunikē paustajām atziņām.
Tāpat AS deputātu priekšlikums paredz likumu papildināt ar jaunu pantu, kas atrunātu akadēmiskā godīguma un akadēmiskās ētikas jautājumus.
“Akadēmiskā brīvība nav nodalāma no akadēmiskās ētikas un godīguma jautājumiem, kā arī akadēmiskais godīgums ir priekšnoteikums augstskolu zinātniskā darba, personāla kvalifikācijas un studiju programmu kvalitātes celšanai,” pauž opozicionāri.