Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Iesūti
Atpakaļ

Par braukšanu alkohola reibumā noteikta kriminālatbildība

Saeima ceturtdien, 27.oktobrī, trešajā lasījumā pieņēma grozījumus Krimināllikumā, ar kuriem noteikta kriminālatbildība par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu to vadīt, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija pārsniedz 1,5 promiles. Vienlaikus Saeima trešajā lasījumā atbalstīja arī saistītos grozījumus Ceļu satiksmes likumā.

“Pieņemtie likuma grozījumi, nosakot bargāku sodu par sēšanos pie stūres reibuma stāvoklī, liks cilvēkiem stingrāk izvērtēt savas izvēles, un, cerams, palīdzēs novērst traģēdijas, ko uz ceļiem ik gadu izraisa dzērājšoferi un apreibinošo vielu lietotāji,” pauž par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Jānis Butāns.

Kriminālatbildība noteikta arī par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu to vadīt, atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē. Šajā gadījumā netiek paredzēts noteikt šo vielu daudzumu vai ietekmes pakāpi.

Par minēto pārkāpumu piemēros brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem.

Personai, kura vadījusi transportlīdzekli reibumā vai atteikusies no alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko un citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes, konfiscēs tai piederošo transportlīdzekli. Gadījumā, ja noziedzīgais nodarījums tiks izdarīts ar citai personai piederošu transportlīdzekli, no vainīgā paredzēts piedzīt pilnu vai daļēju šī transportlīdzekļa vērtību.

Līdz šim atbilstoši Ceļu satiksmes likumam par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā, kas pārsniedz 1,5 promiles, piemēroja naudas sodu un atņēma transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem. Savukārt kriminālatbildība par transportlīdzekļa vadīšanu, ja vadītājs atrodas alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē, bija paredzēta transportlīdzekļa vadītājiem, kuriem nav transportlīdzekļa vadīšanas tiesību.

Vienlaikus, lai veicinātu jauniešu iesaisti lauksaimniecības darbu veikšanā, ar likuma grozījumiem pazemināts vecums, no kura iespējams iegūt traktortehnikas vadītāja apliecību. Lai iegūtu TR1 kategorijas traktortehnikas vadītāja apliecību, personai būs jābūt sasniegušai 15 gadus (līdz šim – 16), bet visu veidu traktortehnikas vadītāja apliecību – 16 gadu vecumu (līdz šim – 17).

Ar grozījumiem Krimināllikums papildināts, nosakot, ka par viltotas reģistrācijas numura zīmes izmantošanu varēs sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu.

Vēl likumā nostiprināts, ka par tīšu izvairīšanos no mobilizācijas zemessargus varēs sodīt ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu.