Atpakaļ

Putins parakstījis dekrētu par samaksas pieņemšanu par gāzi no “nedraudzīgajām” valstīm tikai rubļos

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien parakstījis dekrētu, kas paredz no piektdienas, 1.aprīļa,  pieņemt samaksu par dabasgāzi no valstīm, kuras Krievija uzskata par nedraudzīgām, tikai rubļos.

Pēc Putina teiktā, pašreizējo līgumu par Krievijas gāzes piegādi darbība tiks apturēta, ja pircēji neizpildīs jaunos nosacījumus, kas paredz, ka Rietumvalstīm būs jāatver rubļu konti Krievijas bankā “Gazprombank”. Savukārt banka no gāzes pircējiem saņemto ārvalstu valūtu pārdos Maskavas biržā par rubļiem, kurus ieskaitīs šajos kontos, un no šiem  kontiem tiks ņemta samaksa par gāzi.

Putins uzsvēra, ka gadījumā, ja gāzes pircēji atteiksies par gāzi norēķināties rubļos, Krievija to uzskatīs par līguma pārkāpumu.

Rietumvalstis “saņēma gāzi, samaksāja mums eiro, kurus pašas arī iesaldēja, un var uzskatīt, ka mēs piegādājām gāzi faktiski par velti”, Krievijas prezidenta teikto citē laikraksts “Kommersant”.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs ceturtdien žurnālistiem sacīja, ka Rietumvalstis turpinās maksāt Krievijai par gāzi ārvalstu valūtā.

“Līgumos par gāzes piegādēm teikts, ka maksājumi tiek veikti eiro, dažkārt dolāros. (..) Un sarunā ar Krievijas prezidentu es skaidri pateicu, ka tā arī būs,” teica Šolcs, pieminot trešdien notikušo telefonsarunu ar Putinu.

Savukārt Francijas ekonomikas ministrs Bruno Lemērs ceturtdien paziņoja, ka Francija un Vācija gatavojas iespējamajai Krievijas gāzes piegādes pārtraukšanai.

“Rīt var būt situācija, (..) ka Krievijas gāzes vairs nav. Mūsu ziņā ir sagatavoties šiem scenārijiem un mēs gatavojamies,” sacīja Lemērs Berlīnē pēc sarunām ar Vācijas ekonomikas ministru Robertu Hābeku.

Jau vēstīts, ka Putins 23.martā paziņoja, ka Krievija par gāzes piegādēm “nedraudzīgām valstīm”, tostarp visām Eiropas Savienības dalībvalstīm, maksājumus pieņems tikai rubļos. Lēmums saistīts ar starptautiskajām sankcijām, kuras noteiktas Krievijai saistībā ar tās iebrukumu Ukrainā.

Rietumvalstis norādīja, ka šāda prasība ir līgumu pārkāpums, tāpēc tās negatavojas par Krievijas gāzi maksāt rubļos.