Atpakaļ

PVD aicina ziņot par atrastām beigtām mežacūkām

Ņemot vērā augstos Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatības rādītājus mežacūku populācijā, kā arī arvien pieaugošos inficēšanās draudus mājas cūkām, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina, dodoties dabā un pamanot beigtu mežacūku, netuvoties tai, bet nekavējoties ziņot dienestam,informēja PVD.

Informēt PVD iespējams, zvanot pa tālruni 29394696.

Vīrusa izplatību dabā veicina ne tikai dzīvās, bet arī mirušās mežacūkas, tādēļ, lai sekmīgi apkarotu slimības izplatīšanos, ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk atrast un likvidēt mirušo mežacūku līķus, tādējādi nepieļaujot inficētā materiāla izvazāšanu tālākā apkaimē.

Par derīgu informāciju, kas ļauj identificēt precīzu beigtās mežacūkas atrašanās vietu, ziņotājs saņem 50 eiro.

Šogad dienests uz informatīvo tālruni ir saņēmis vairāk nekā 130 ziņojumu par atrastām beigtām mežacūkām.

Dienestā arī norāda, ka šajā nedēļā ĀCM konstatēts 82 meža cūkām. Visvairāk slimo meža cūku bijis Alūksnes, Madonas, Gulbenes, Jēkabpils un Valmieras novados. Kopumā šogad Latvijā reģistrēti 383 saslimšanas gadījumi mežacūkām.

Tāpat PVD aicina mājas cūku turētājus šobrīd būt īpaši uzmanīgiem un, ievērojot stingru biodrošību, darīt visu, lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas. Tas nozīmē, ka cūkas nedrīkst laist ārā, tām nedrīkst izbarot neko no lauka, dārza vai pašu virtuves, kā arī kūtī drīkst doties tikai pārģērbjoties un nomainot un dezinficējot apavus.

Pēdējo trīs nedēļu laikā ĀCM ir konstatēts piecās mājas cūku novietnēs – Gulbenes, Madonas un Krāslavas novados.

LETA jau vēstīja, ka ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.