Atpakaļ

PVD konstatējis “Maxima” veikalā Polijas izcelsmes gurķus, kam izcelsmes valsts norādīta Latvija

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), pārbaudot sūdzību par SIA “Maxima Latvija” veikalu Grostonas ielā 1, konstatējis Polijas izcelsmes gurķus, kuriem par izcelsmes valsti norādīta Latvija, informēja PVD pārstāvji.

PVD pārstāvji norāda, ka, veicot pārbaudi, noskaidrots, ka gurķu izcelsmes valsts ir, nevis Latvija, kā to norādījis tirgotājs, bet gan Polija. Tirgotājs pārkāpumu nekavējoties novērsis. Par šo gadījumu sākts administratīvā pārkāpuma process.

Kā atzīmē PVD pārstāvji, pārbaudes veiktas arī citās “Maxima Latvia” tirdzniecības vietās, taču līdzīgi gadījumi konstatēti netika. PVD pārtikas tirdzniecības vietas uzrauga regulāri, veicot gan plānveida, gan ārpuskārtas pārbaudes.

Tāpat PVD norāda, ka ik pavasari, sākoties vietējo dārzeņu, augļu un ogu sezonai, PVD šo produktu tirdzniecībai pievērš pastiprinātu uzmanību. Tas tiek darīts gan tādēļ, ka tirgotājam tirdzniecības vietā ir obligāti jānorāda svaigu dārzeņu augļu un ogu izcelsme, gan tādēļ, ka tieši šajā periodā tirgotāji mēdz no citām valstīm ievestos dārzeņus uzdot par vietējiem.

PVD februāra beigās pārbaudīja vairākus vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumus, jo tika saņemta informācija par iespējamu patērētāju maldināšanu, Baltkrievijas un Krievijas izcelsmes gurķus uzdodot par Polijas. No teju desmit pārbaudītajiem mazumtirgotājiem uzņēmumā SIA “Kvalass” ar trim tirdzniecības vietām Rīgas centrāltirgū konstatēts, ka pārdevējs patērētājus ir maldinājis par preču izcelsmi, jo Krievijas izcelsmes gurķus pircēji negribot pirkt. Par šo gadījumu sākts administratīvā pārkāpuma process, informēja PVD pārstāvji.

Šī gada 14.martā Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) rīcībā nonākusi organizācijas biedra, biedrības “Latvijas dārznieks”, apkopotā un sniegtā informācija par konstatētajiem iespējamajiem pārkāpumiem vienā no lielākajiem mazumtirdzniecības veikalu tīkliem Latvijā, informē LOSP, uzsverot, ka lauksaimnieki pauduši pamatotu satraukumu par iespējamu Latvijas iedzīvotāju maldināšanu no veikalu tīkla puses, norādot nepatiesu vai nenorādot nemaz gurķu un citu dārzeņu patieso izcelsmes valsti, informēja LOSP pārstāvji.

“Ir publiski pieejama informācija par to, ka Polija lielos apmēros iepērkot dārzeņus, it īpaši gurķus no Krievijas. Vienlaikus līdzīga izskata gurķi lielos apjomos jau šobrīd Latvijas lielveikalos tiek tirgoti ar norādītu izcelsmes valsti Polija,”

atzīmē LOSP dalīborganizācijas “Latvijas dārznieks” valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš. Tāpat viņš uzsver, ka ir pamats domāt vai nenotiek masveida iedzīvotāju maldināšana un Eiropas tirgus kropļošana.

Bērziņš arī skaidro, ka veicis Latvijas dārzeņu audzētāju telefonisku apzināšanu, iztaujājot par gurķu ražu un piegāžu apjomiem šobrīd. Viņš norāda, ka galvenokārt dārzeņu audzētāji informēja, ka, piemēram, mazo lauku gurķu raža Latvijā sākusies vien šobrīd, piemēram, saņemta informācija, ka tikai viens dārzeņu audzētājs vietējo mazo gurķu novākšanu ir sācis 14.martā, papildus uzsverot, ka patlaban novākto gurķu apjoms vēl ir visai neliels. Bērziņš norāda, ka gurķu ražas novākšana Latvijā šosezon ir tikai tikko sākusies un lielveikalu plauktos jau ir pieejami šādi gurķi lielos apjomos, un pie cenu zīmes Latvija ir norādīta kā izcelsmes valsts.

LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis uzsver, ka biedru vidū ir notikušas diskusijas, kurās ir konstatētas vairākas nesakritības, raugoties uz dārzeņiem veikalos, kas tiek tirgoti, uzdodot tos par Latvijas produktiem. Norādot, ka šiem dārzeņiem nebūt nav zemākās cenas, kas veido maldīgu un arī graujošu priekšstatu par Latvijas dārzeņu cenām un lauksaimnieku tēlu, LOSP valdes priekšsēdētājs aicina ikvienu iedzīvotāju rūpīgi izvērtēt, kādus dārzeņus izvēlas likt savā grozā.

Tāpat LOSP norāda, ka aizdomas par nepatiesas izcelsmes valsts norādīšanu nav attiecināmas tikai uz gurķiem, bet arī uz tomātiem un citiem dārzeņiem. Bērziņš norāda, ka, piemēram, Latvijā tomātus patlaban lielos apjomos spēj piegādāt tikai divi lielie dārzeņu audzētāji – “Getliņi eko” un “Mežvidi” – kas tomātus audzē siltumnīcās. Tāpat neizpratni raisījuši kāposti, kuru izcelsmes valsts norādīta Kazahstāna, jo šāda raža šajā laika periodā minētajā valstī nevarētu būt.

Tāpēc “Latvijas dārznieks” valdes priekšsēdētājs atgādina, ka katram svaigajam dārzenim ir sava ražas sezona, līdz ar to ikvienam nepieciešams būt vērīgam, izvēloties svaigos produktus veikalu plauktos.

LOSP atgādina, ka joprojām notiek LOSP ierosinātā parakstu vākšana līdzdalības platformā “www.manabalss.lv” iniciatīvai “Tiesības zināt, ko liekam galdā”. Iniciatīvas mērķis ir veicināt vienota pārtikas produktu izcelsmes marķējuma sistēmas ieviešanu, lai spētu noteikt, vai produkts ir ražots Latvijā, novēršot maldinošas informācijas izplatību.

Savukārt “Maxima Latvija” pārstāvji aģentūrai LETA skaidroja, ka uzņēmumam ir svarīga godprātīga tirdzniecības prakse, norādot korektu informāciju par produkta izcelsmes valsti, cenu un citu informāciju, kas ir būtiska klientiem. Uzņēmums atvainojas klientiem par radušos situāciju “Maxima” veikalā Grostonas ielā 1, kur cilvēciskas kļūdas dēļ gurķiem tika neprecīzi norādīta izcelsmes valsts.

Pēc “Maxima Latvija” rīcībā esošās informācijas, šis ir viens atsevišķs gadījums, kas radies cilvēciskas kļūdas dēļ, veicot preču zīmju nomaiņu. Patlaban uzņēmums strādā pie tā, lai šādas vai līdzīgas kļūdas novērstu nākotnē.

Kā ziņots, PVD saņēmis sūdzību par to, ka Krievijas vai Baltkrievijas izcelsmes gurķi tiek uzdoti par Polijas izcelsmes, tādējādi maldinot patērētājus.

PVD februāra pēdējās nedēļās veica pārbaudes gan pie vairumtirgotājiem, gan mazumtirgotājiem un konstatēja, ka atsevišķu vairumtirgotāju klāstā patiešām ir gan Krievijas, gan Baltkrievijas izcelsmes gurķi, kas ievesti no vairumtirgotājiem Polijā. Preču pavaddokumentos saistībā ar izcelsmes valsti pārkāpumi netika konstatēti.

No teju desmit pārbaudītājiem mazumtirgotājiem vienā gadījumā PVD konstatēja, ka pārdevējs patērētājus ir maldinājis par preču izcelsmi un par šo gadījumu tika uzsākta administratīvā lietvedība. Tirgotājs dienestam skaidrojis, ka izcelsmes valsts mainīta, jo Krievijas gurķus cilvēki negribot pirkt.

Pārkāpumi konstatēti SIA “Kvalass” ar trim tirdzniecības vietām Rīgas Centrāltirgū.

Dienestā arī norādīja, ka līdzīgi kā katru pavasari, arī šogad, sākoties dārzeņu, ogu sezonai, PVD, veicot mazumtirgotāju pārbaudes, pievērsīs pastiprinātu uzmanību preču izcelsmei.

Ja patērētājiem ir aizdomas par iespējamu maldināšanu ar preces izcelsmes valsti, PVD aicina par to ziņot, lai varētu veikt pārbaudes.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

LOSP ir lielākā lauksaimniecības nozares aptverošā nevalstiskā organizācija Latvijā, kas pārstāv 52 lauksaimniecības organizācijas un 10 000 lauksaimnieku.