Atpakaļ

Rinkēvičs nesaskata pamatu straujam pases nodevas pieaugumam

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs nesaskata pamatu straujam pases nodevas pieaugumam.

Rinkēvičs ceturtdienas rītā intervijā “TV24”, komentējot Iekšlietu ministrijas virzīto priekšlikumu par nodevas apmēra pieaugumu, norādīja, ka ar premjeri Eviku Siliņu (JV) šo jautājumu vēl nav apspriedis, turklāt valdība lēmumu vēl nav pieņēmusi. Vienlaikus viņa izpratnē nav pareizi tik strauji celt nodevu par pasi, un uz to viņš vērsīs valdības uzmanību.

Prezidents atgādināja, ka pase tomēr ir būtisks dokuments daudziem cilvēkiem, turklāt varbūt vecākas paaudzes cilvēki vairāk uzticas pasei, nekā personas apliecībai.

Tāpat pasē tiek ierakstīti bērni, un pase ir vajadzīga ceļošanai ārpus Eiropas Savienības.

Prezidents arī neslēpa nepatiku par tendenci. “Tā tendence diemžēl ir tāda, un mēs tikko runājām par elektroenerģijas tarifiem…., es saprotu, ka labu laiku nodeva celta, bet tad varbūt nevajag dubultot un ar milzīgu rāvienu augšā, bet to var izdarīt pakāpeniskāk,” uzsvēra prezidents.

Ņemot vērā minēto, Rinkēvičs vērsīs Siliņas un atbildīgo ministru uzmanību, ka tik straujš nodevas kāpums nav pamatots un prātīgs. Prezidents neiebilstot tam, ka ir noteiktas izmaksas un pases jānodrošina pret viltojumiem, taču nodevas apjoms varētu tikt celts mazāk strauji, ievērojot fiskālos un cita veida apsvērumus.

Kā ziņots, no nākamā gada februāra Latvijā sāks izsniegt jauna parauga pases, līdz ar to no 2024.gada 12.februāra uz pusi pieaugs arī nodevas apmērs par pasu izsniegšanu, liecina Iekšlietu ministrijas sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Esošā parauga pases Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) sāka izsniegt 2015.gadā. Personu apliecinošiem dokumentiem to lietošanas laikā aizsardzība pret viltošanu samazinās, tāpēc, lai mazinātu riskus, kas saistās ar viltotu dokumentu izmantošanu, personu apliecinošu dokumentu paraugs periodiski ir jāuzlabo, mainot dizainu un ieviešot jaunākas paaudzes līdzekļus pret viltošanu, izmaiņas pamato PMLP.

Jaunajos pasu paraugos būšot iekļauti “inovatīvi pretviltošanas risinājumi”. Jaunā parauga pases būs biezākas – tajās no 34 uz 42 palielināts lapu skaits.

Valsts nodevas par pasu izsniegšanu pēdējo reizi tika noteiktas 2012.gadā. Kopš minētā laika vairāku valsts nodevas veidojošo pozīciju izmaksas ir gandrīz dubultojušās, cenu celšanu pamato PMLP. IeM rosinātie grozījumi paredz, ka valsts nodeva par pases izsniegšanu pieaugušajam bez atvieglojumiem desmit darba dienu laikā būs jāmaksā 60 eiro līdzšinējo 30 eiro vietā.

Par pases izsniegšanu bērnam līdz 20 gadu vecumam un personām ar atvieglojumiem desmit darba dienu laikā būs jāmaksā 30 eiro līdzšinējo 15 eiro vietā. Valsts nodeva par steidzamu pases izsniegšanu pieaugušajam bez atvieglojumiem divu darba dienu laikā būs 110 eiro līdzšinējo 55 eiro vietā. Savukārt nodeva par paātrinātu pases izsniegšanu bērnam būs 55 eiro līdzšinējo 30 eiro vietā.

Grozījumi Personu apliecinošu dokumentu noteikumos un noteikumos par valsts nodevu par personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu vēl būs jāizskata valdībai. PMLP pieļauj, ka izmaiņu ieviešanas datums vēl var tikt koriģēts.

LETA jau 2022.gada oktobrī rakstīja, ka PMLP rīkotajā 9,8 miljonu eiro apjomīgajā iepirkumā par jauna parauga pasu sagatavju izgatavošanu un piegādi pieciem gadiem uzvarējusi Vācijā un Portugālē reģistrētu divu uzņēmumu – “Veridos GmbH” un “Imprensa Nacional-Casa da Moeda, S.A.” – apvienība.