Atpakaļ

Rinkēvičs tiksies ar JV premjera amata kandidāti Siliņu

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs šodien tiksies ar “Jaunās vienotības” (JV) Ministru prezidenta amata kandidāti, labklājības ministri Eviku Siliņu (JV).

Valsts prezidenta tikšanās ar Siliņu paredzēta plkst.11 Rīgas pilī.

Līdz ar šo tikšanos politiķi sagaida oficiālu paziņojumu par JV pārstāves nominēšanu valdības vadītājas amatam.

Pagaidām tiek pieļauts, ka ceturtdien turpināsies neformālas partiju sarunas, bet oficiālas sarunas pašlaik vēl nav izziņotas.

Lielāka skaidrība, kad varētu notikt virzība uz oficiālām sarunām, varētu būt pēc tam, kad Valsts prezidents Rinkēvičs būs paziņojis, kurai personai uztic valdības veidošanu.

Kā ziņots, Rinkēvičs trešdien pēc tikšanās ar piecām partijām sacīja, ka “neesot naivs” par iespēju izveidot piecu partiju koalīciju, taču vairākas trīs vai četru partiju kombinācijas viņš gan saskatot.

Plašāka koalīcija prezidenta ieskatā ir ne vien iespējama, bet arī vēlama, salīdzinot ar jebkuru trīs partiju koalīcijas variantu, tomēr tas būs diskusiju jautājumus turpmākajās sarunās. Prezidents respektē partiju ideoloģiskās atšķirības un “neieslēgs pilī” partijas, kamēr tās neatrisinās domstarpības, tomēr, viņaprāt, partijām būtu jāatkāpjas no emocijām un sarunas par turpmāko jāsāk no nulles.

Valsts prezidentam trešdien notika konsultācijas ar piecu politisko spēku – JV, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), “Apvienotā saraksta” (AS), Nacionālās apvienības (NA) un “Progresīvo” – pārstāvjiem. Šīs partijas paudušas principiālu atbalstu tiem darbiem un jautājumiem, kurus Rinkēvičs uzstādījis kā sarunu tēmas konsultāciju laikā.

Jau vēstīts, ka, lai gan pagaidām esot mazas iespējas NA un “Progresīvajiem” vienoties par kopīgu darbu valdībā, abas partijas turpina paust vēlmi iekļauties un strādāt jaunajā valdošajā koalīcijā. Savstarpējās antipātijas varētu nozīmēt, ka topošajā koalīcijā varētu tikt iekļauta tikai vienai no šīm partijām.

Pašreizējā labklājības ministre Siliņa ir gatava Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča aicinājumam sākt valdības veidošanu no “baltas lapas”, trešdien pēc piecu partiju tikšanās ar Valsts prezidentu sacīja Siliņa.

Prezidents tikšanās laikā norādījis, ka citi no šīm piecām partijām nav izvirzījuši savu premjera kandidātu – attiecīgi Ministru prezidenta kandidāts varētu būt tas, kas varētu uzsākt neformālās un formālās konsultācijas, sacīja Siliņa.

Tāpat viņa sacīja, ka prezidents tikšanās laikā uzsvēris, ka ir būtiski nevilcināties ar jaunās valdības veidošanu, lai varētu ātri pieņemt nākamā gada budžetu.

Siliņa sacīja, ka Rinkēviča vēlamais formāts būtu plašāka koalīcija, bet, ja tas neizdodas, tad būtu iespējama arī triju vai četru partiju koalīcija. Tomēr Siliņa nominēšanas gadījumā plāno uzsākt sarunas ar visiem pieciem partneriem. Tāpat arī plāno izrunāt būtiskākās lietas, kas traucē NA sastrādāties ar “Progresīvajiem”.

Tomēr Siliņa norādīja, ka ir arī daudz dažādas versijas, kā strādāt četru partiju koalīcijā, un, gadījumā, ja tas nebūs iespējams, ir arī trīs partiju koalīcijas iespējas.

Jau vēstīts, ka JV pārstāvis Krišjānis Kariņš 17.augustā Valsts prezidentam iesniedza dokumentu par valdības demisiju.

Saeimā JV ir 26 deputātu vietas, ZZS – 16, bet “Progresīvajiem” – 10 mandāti, kas kopā iespējamās jaunās valdības tā dēvētajam kodolam dod 52 balsis jeb minimālu vairākumu.

AS ir 15 parlamentārieši un NA – 13 deputātu vietas.

Partijai “Stabilitātei” ir desmit mandāti un “Latvija pirmajā vietā” – astoņas vietas parlamentā. Tāpat Saeimā ir divi pie frakcijām nepiederoši deputāti.