Atpakaļ

Ronēni pludmalē. Lūgums neaiztikt!

Katru pavasari Latvijas piekrastē gan apdzīvotās vietās, gan ārpus tām sastopami aizsargājamās sugas pelēkā roņa (Halichoerus grypus) mazuļi, kuri izlīduši no ūdens, lai liedagā sauļotos un atpūstos. Šādās situācijās tie ir ļoti neaizsargāti un pakļauti dažādiem riskiem, no kuriem būtiskākais – dzīvniekus traucē un sakož savā vaļā palaisti suņi. Dabas aizsardzības pārvalde aicina, pastaigājoties liedagā, suni turēt pavadā, kā arī ievērot citus drošības pasākumus, lai nenodarītu pāri sev un ronēniem.

Pateicoties veiksmīgai sadarbībai, gan informējot iedzīvotājus, gan arī nodrošinot regulāras pašvaldības policijas patruļas liedagā, pēdējos gados būtiski mazinājies savainoto ronēnu skaits. 2020. gada pavasarī speciālistu aprūpei Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā nogādāti 18 suņu sakosti roņu mazuļi, diemžēl nevienu izglābt neizdevās. 2021. gadā saņemti teju 500 zvani par liedagā konstatētajiem roņu mazuļiem, kopumā uz Zoodārzu nogādāti trīs savainoti roņi. Tie visi atveseļoti un pēcāk palaisti atpakaļ jūrā. Turklāt pievienotie raidītāji apliecināja, ka roņi ļoti ātri un labi iejutušies savvaļas dzīvē. Pērn novērots, ka sabiedrība aktīvi sociālajos tīklos konsultēja cits ar citu par pareizu rīcību, rezultātā saņemti vien 250 zvanu un uz Zoodārzu nogādāti četri savainoti ronēni.

Aicinājums iedzīvotājiem:

  • suņus pludmalē turēt pavadā un nepieļaut to uzbrukumu roņiem,
  • cilvēkiem netuvoties pārāk tuvu roņiem, lai neradītu tiem lieku stresu, nemēģināt iedzīt atpakaļ jūrā vai aiztikt ar kādu priekšmetu,
  • raudzīties, lai bērni netuvojas ronēniem, tādējādi apdraudot savu drošību.

Ja vajadzīga palīdzība:

  • sazināties ar  Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu pa tālruni +371 29461880,
  • konstatējot pludmalē mirušu roni vai citu dzīvnieku, sazināties ar Pašvaldības policiju pa tālruni +371 26625333.

Atgādinām, ka suņu atrašanos pludmalē bez pavadas ierobežo vairāki normatīvie akti, tostarp:

  1. Ministru kabineta 04.04.2006. noteikumu Nr. 266 “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai” 12., 13. un 14. pants.
  2. Ministru kabineta 10.01.2012. noteikumu Nr. 38 „Peldvietas izveidošanas un uzturēšanas kārtība” 13. pants.

Papildus jau minētajam Dzīvnieku aizsardzības likuma 5. panta 2. daļa nosaka, ka mājdzīvnieka īpašniekam ir pienākums nodrošināt, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu cilvēkus vai citus dzīvniekus.

Plašāka informācija par to, kā rīkoties, sastopot pludmalē roni, pieejama Dabas aizsardzības pārvaldes tīmekļvietnes www.daba.gov.lv informācijas blokā Noderīgi sadaļā Roņi liedagā – kā rīkoties.