Atpakaļ

Aptauja: 62% Latvijas iedzīvotāju neinvestē finanšu instrumentos

Vairums jeb 62% Latvijas iedzīvotāju neinvestē savu naudu nekādos finanšu instrumentos, liecina “SEB bankas” veiktā aptauja.

Visbiežāk iedzīvotājus no ieguldīšanas attur brīvu līdzekļu neesamība, bailes no naudas zaudēšanas un zināšanu trūkums par investīciju tirgus iespējām. Septembrī to iedzīvotāju daļa, kuri neveic ieguldījumus, ir mazāka, nekā pirms pusgada.

Populārākais iemesls, kāpēc Latvijas iedzīvotāji neplāno sākt investēt, ir uzskats, ka viņiem nav lieku naudas līdzekļu, ko ieguldīt – tā norāda 56% aptaujāto. Aptuveni piektā daļa jeb 21% aptaujāto pieļauj, ka gaidāmā krituma dēļ varētu zaudēt savu naudu, savukārt 20% nevēlas ieguldīt, jo tas negarantē pelņu.

Šobrīd ap 75% Latvijas iedzīvotāju ir izveidots uzkrājums. “SEB bankas” Privātpersonu segmenta vadītāja Elīna Kalniņa skaidro, ka piesardzīga rīcība ar šiem naudas līdzekļiem ir saprotama, tomēr ir svarīgi daļu uzkrājuma tomēr investētu finanšu tirgos ar mērķi ilgtermiņā saglabātu uzkrātās naudas vērtību, turklāt patreizējie risinājumi neprasa lielu sākuma kapitālu.

Tāpat no investēšanas iedzīvotājus attur arī nepieciešamība piekļūt naudas līdzekļiem, proti, 17% aptaujāto norāda, ka nevar atļauties “iesaldēt” naudu uz ilgāku periodu, savukārt, 14% Latvijas iedzīvotāju jūtas drošāk, ja tur brīvos līdzekļus norēķinu kontā vai krājkontā.

Vienlaikus 14% no tiem, kuri šobrīd neveic nekādus ieguldījumus, tuvāko sešu mēnešu laikā apsver iespēju sākt izmantot kādu no investīciju tirgus risinājumiem.

Gandrīz piektā daļa jeb 18% aptaujāto, kuri neveic nekādas investīcijas, atzina, ka viņiem nav pietiekamu zināšanu par ieguldījumiem.

Iedzīvotāju aptauju Latvijā pēc “SEB bankas” pasūtījuma šī gada septembrī veica uzņēmums “Norstat”. Tajā piedalījās 1010 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.