Atpakaļ

Aptauja: 73% Latvijas iedzīvotāju nepietiekami ilgi mazgā rokas

Lai arī Covid-19 pandēmija likusi lielāku uzmanību pievērst roku higiēnai, tomēr 73% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju joprojām rokas mazgā nepietiekami ilgi, secināts “Benu aptiekas” sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS tapušajos Veselības monitoringa datos.

Kā informē Agnija Greiziņa, vēlamo vismaz 20 sekunžu vietā 26% iedzīvotāju rokas mazgā līdz desmit sekundēm, bet 47% no 11 līdz 19 sekundēm.

Tikmēr tikai 15% respondentu rokas mazgā ieteicamo laiku – vismaz 20 sekundes, bet vēl 12% konkrēti neatbildēja. Salīdzinājumā ar 2021.gadu nedaudz pieaudzis respondentu īpatsvars, kas rokas mazgā nepietiekami ilgi – pērn augustā šis rādītājs bija 70%, bet vēlamās 20 sekundes vai ilgāk rokas mazgāja 17%, kamēr vēl 13% konkrēti neatbildēja.

Ģimenes ārste Zane Zitmane uzsver, ka pašlaik atkal pieaug saslimstība ar Covid-19, kā arī apkārt cirkulē citas augšējo elpceļu un gremošanas trakta infekcijas, tādēļ pareizai roku mazgāšanai ir jāpievērš īpaša vērība. Tāpat jāatceras, ka svarīgi ir rokas mazgāt situācijās, kad tas ir īpaši nepieciešams.

Piemēram, īpaši svarīgi ir nomazgāt rokas pēc ierašanās mājās no sabiedriskām vietām, pēc tualetes apmeklējuma, pēc šķaudīšanas, klepošanas, deguna šņaukšanas, pēc pieskaršanās dzīvniekiem, pirms ēšanas un pirms ēdiena gatavošanas.

Tāpat ļoti svarīgi mazgāt rokas arī pirms un pēc brūču apkopes, pirms un pēc saskarsmes ar infekcijas slimnieku, pirms kontaktlēcu ievietošanas/izņemšanas, pirms kosmētikas uzklāšanas, kā arī tad, kad rokas acīmredzami ir netīras.

Attiecībā uz roku mazgāšanu minētajās situācijās “aina paveras dažāda”. Piemēram, pēc tualetes apmeklēšanas sabiedriskā vietā rokas vienmēr mazgā 88%, bet pēc tualetes apmeklēšanas mājās – 67%, pirms ēdiena pagatavošanas rokas vienmēr nomazgā 62%, pēc saskares ar mājdzīvniekiem – 29%, bet pēc deguna šņaukšanas, šķaudīšanas vai klepošanas – tikai 17%, kas ir par 5% mazāk nekā pirms gada.

Cītīgāk roku mazgāšanu veic sievietes – sabiedriskās vietās pēc tualetes apmeklējuma rokas vienmēr nomazgā 91% sieviešu, kamēr vīriešiem šis rādītājs ir 84%, pēc tualetes apmeklējuma mājās to vienmēr izdara 70% sieviešu un 65% vīriešu, pēc mājokļa uzkopšanas darbiem – 74% sieviešu un 57% vīriešu, pirms ēdiena gatavošanas – 68% sieviešu un 56% vīriešu, pēc saskares ar dzīvniekiem – 35% vīriešu un 23% sieviešu, bet pēc deguna šņaukšanas, šķaudīšanas vai klepošanas – 20% sieviešu un 14% vīriešu.

Līdztekus ieteicamajam roku mazgāšanas ilgumam svarīga ir arī pareiza roku mazgāšanas tehnika. Mazgājot rokas, tās jāsaslapina zem tīra, tekoša ūdens un rokas jāsaziepē, kārtīgi saputojot. Rokas jāmazgā 20 sekundes, rūpīgi nomazgājot plaukstas, to virspuses, pirkstu starpas un vietas zem nagiem.

Pēc tam rokas kārtīgi jānoskalo. Atrodoties publiskā vietā, ūdens krānu ieteicams aizgriezt ar salvetes palīdzību. Gadījumos, kad rokas nav iespējams uzreiz nomazgāt, ieteicams izmantot roku dezinfekcijas līdzekli.

Aptauja veikta sadarbībā ar pētījumu centru “SKDS”, un tajā piedalījās 1005 Latvijas iedzīvotāji.