Atpakaļ

Aptauja: Sievietes kopumā uzkrāj un iegulda mazāk nekā vīrieši

 Sievietes kopumā uzkrāj un iegulda mazāk nekā vīrieši (47% pret 55%) un pamatā izvēlas mazāk riskantus finanšu instrumentus – pensiju trešo līmeni (25%), nekustamo īpašumu (9%) un dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu (15%), secināts “SEB bankas” veiktajā pētījumā par sabiedrības paradumiem un interesi finanšu investīciju jomā.

Lai arī kopumā salīdzinoši neliels skaits Latvijas iedzīvotāju savus finanšu līdzekļus iegulda tādos finanšu instrumentos kā akcijas, obligācijas, investīciju fondi un kriptovalūtas (14%), pētījuma dati liecina, ka šīs iespējas pamatā izmanto tikai vīrieši.

“SEB bankas” Privātpersonu segmenta vadītāja Elīna Kalniņa faktu, ka sievietes mazāk iesaistās aktīvo investīciju veikšanā, skaidro ar to, ka sievietes vidēji joprojām pelna ievērojami mazāk nekā vīrieši, jo biežāk ir nodarbinātas zemāk atalgotās jomās – veselības aprūpe, izglītība, sociālais darbs un ēdināšana.

Kalniņa norāda, ka zemākas finanšu iespējas atstāj mazāk iespēju investēt un veidot uzkrājumus. Turklāt, tiek aplēsts, ka sievietes savus uzkrājumus bieži glabā skaidrā naudā vai bankas kontā – līdz pat 71% sieviešu kopējo uzkrājumu ir “pasīva nauda zeķē”, kas laika gaitā zaudē savu vērtību inflācijas dēļ.

Analizējot būtiskākos faktorus, kas ietekmē vīriešu un sieviešu lēmumu pieņemšanu par rīcību ar saviem finanšu līdzekļiem, pētījumā secināts, ka tie ir ļoti līdzīgi. Proti, abām grupām vienlīdz svarīga ir finanšu instrumentu pieejamība mobilajās ierīcēs (49%) un tiešsaistē (78%), kā arī klātienes ikdienas konsultāciju pieejamība (47%).

Vienlaikus vīriešiem daudz svarīgāka ir plaša un inovatīvu ieguldījumu izvēles iespēja (47% pret 33%) un viņi ieguldījumu procesiem pievērš daudz vairāk uzmanības – proti, 33% konsekventi seko tirgus informācijai un analizē investīciju iespējas.

Detalizētāk analizējot motivāciju veikt ieguldījumus, identificētas arī citas būtiskās atšķirības, kas izskaidro sieviešu atšķirīgo pieeju šiem jautājumiem. Tā, piemēram, vīriešiem daudz biežāk galvenā motivācija ieguldīt ir savu līdzekļu aizsargāšana pret inflāciju (29%), brīvo līdzekļu likšana lietā (33%) un pasīvo ienākumu gūšana (38%), kamēr sievietēm biežāk svarīgāka ir līdzekļu uzkrāšana pensijai (64%) un bērnu nākotnei (20%).

Iedzīvotāju aptauju Latvijā pēc “SEB bankas” pasūtījuma veica uzņēmums “Norstat”. Tajā piedalījās 1002 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.