Atpakaļ

Aptauja: Skolēnu vēlme diskutēt par sabiedriski aktuāliem tematiem ir augstāka nekā vecāku atvērtība šādām diskusijām

Skolēnu vēlme diskutēt par sabiedriski aktuāliem tematiem ir augstāka nekā vecāku atvērtība šādām diskusijām, liecina “Tele2” rīkotā “Zelta Zivtiņas čempionāta” dalībnieku vecāku aptaujas rezultāti.

Gandrīz visi jeb 98% vecāku atzīst, ka viņu skolas vecuma bērni mēdz iniciēt sarunas par sabiedrībā aktuālām tēmām. Vienlaikus skolēnu vēlmei runāt par sabiedrībā aktuāliem jautājumiem atsaucas 83% vecāki.

Jautāti par optimālo vecumu, kurā vēlams sākt apspriest sabiedriski aktuālus jautājumus ar bērnu, vecāki visbiežāk min 12 gadu robežu (35%). Otrs izplatītākais vecāku viedoklis ir, ka šādās sarunās bērns būtu jāiesaista jau kopš septiņu gadu vecuma (26%). Vēl daļa vecāku uzskata, ka sarunas par sabiedrībā aktuāliem jautājumiem ir risināmas, bērnam sasniedzot vismaz 16 gadu vecumu (13%), bet citi vecāki ir pārliecināti, ka par šādiem tematiem jau var runāt pirms brīža, kad bērns sasniedzis septiņu gadu vecumu (12%).

Visbiežāk bērni rosina vecākus apspriest tematus, kas saistīti ar aktīvu un sportisku dzīvesveidu (94%), Covid-19 pandēmiju (91%) un zaļo dzīvesveidu (84%), bet visretāk – jautājumus, kas skar seksuālo orientāciju (54%), dzimumu līdztiesību (58%) un politisko līdzdalību (61%).

“Aptaujas rezultāti ļauj secināt to, ka vecāki visai brīvi apspriež ar bērniem tos jautājumus, kuri ir visai pašsaprotami un par kuriem ir pieejams daudz informācijas, piemēram, aktīvs un sportisks dzīvesveids, Covid -19 pandēmija. Šie jautājumi parasti nerada emocionālu spriedzi un par tiem var būt viegli runāt “vienā valodā” ar bērnu,” atzīst psihoterapeite Diāna Zande.

Savukārt jautājumi, kas ir komplicēti un prasa no vecākiem nopietnu iedziļināšanos un izpratni, kā arī atvērtību pārmaiņām, ir daudz grūtāk diskutējami ne tikai ar bērniem, bet arī ar citiem pieaugušajiem, piemēram, atvērta un iekļaujoša sabiedrība, dzimumu līdztiesība un seksuālā orientācija.

“Nav pārsteigums, ka vecāki labprātāk runā par sev ērtiem tematiem un izvairās no sev nepatīkamiem jautājumiem, un bērni tos uzdod citām autoritātēm, piemēram, meklē atbildes internetā. Būtu svarīgi sarunāties ar bērniem par tiem jautājumiem, kuri viņiem ir aktuāli – sākumā uzklausot viņu viedokli, uzdodot jautājumus un mēģinot izprast bērna redzējumu, pat, ja tas atšķiras no vecāku uzskatiem,” iesaka Zande.

Viņa arī skaidro, ka attiecībā uz bērnu vecumu, kas ir atbilstošs, lai vecāki veidotu sarunas par sabiedrībā aktuāliem tematiem, nevienam jautājumam nav pareizais vecums, bet ir pareizais veids – vecumam atbilstošs, godīgs, ieinteresēts.

“Kad bērns uzdod jautājumu, tad sākam runāt. Ja nejautā, tad paši sākam jautāt to, kas atbilst situācijai, piemēram, par karu tad, kad tas ir,” pauž speciāliste.

Aptauja rāda, ka visaktīvāk ar bērniem par sabiedrībā aktuāliem tematiem sarunājas vecāki, kuru atvases sasniegušas vidusskolas vecumu (92%). Uz augstāku iesaisti sarunās par sabiedriski aktuāliem tematiem norāda arī mazpilsētās un laukos dzīvojošie skolēnu vecāki (86%).

“Kā rāda aptauja, skolas vecuma bērni vēlas runāt ar vecākiem par sabiedrībā aktuālām tēmām. Tas ir apsveicami, jo liecina, ka bērni cenšas izprast lietas, un tas ir veids, kā viņi veido izpratni par pasauli un tās lielajiem, nozīmīgajiem jautājumiem,” komentā “Tele2” valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Viņš skaidro, ka arī šogad būtisku lomu “Zelta Zivtiņas čempionātā” spēlē vērtības. Skolēnus visā Latvijā pasākuma rīkotāji rosina domāt par klases kopīgajām vērtībām, kā arī dzīvot saskaņā ar tām.

Aptauja sadarbībā ar pētījumu kompāniju “OMG Latvia” tika veikta šī gada martā. Tajā piedalījās 705 vecāki, kuriem ir skolas vecuma bērns.