Atpakaļ

Diskusijā vērtēs atkarību problemātiku Latvijā

Šodien plkst.10 Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātes Sociālo un politisko pētījumu institūts rīkos diskusiju par multidisciplināro skatījumu uz atkarību problemātiku Latvijā.

Kā informēja LU pārstāve Elza Lāma, atkarību izraisošo vielu lietošana pasaulē ir viens no galvenajiem riska faktoriem, kas negatīvi ietekmē iedzīvotāju veselību un apdraud arī apkārtējo cilvēku veselību un drošību. Narkotikas, alkohols, tabaka ir cēlonis virknei nopietnu slimību un priekšlaicīgai mirstībai.

Postoša atkarība ir arī azartspēles, kas izposta ģimenes, rada materiālus zaudējumus un psihiskas problēmas. Statistika liecina, ka atkarību situācija Latvijā ir katastrofāla un būtiski pārsniedz vidējos Eiropas Savienības un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija valstu rādītājus.

Latvijā 51% visu nāves gadījumu ir izskaidrojami ar riska faktoriem, kas saistīti ar smēķēšanu un alkohola lietošanu – ik dienu regulāri smēķē katrs ceturtais pieaugušais, bet valstī reģistrētā alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju – 11,1 absolūtā alkohola litrs – pārsniedz Eiropas vidējo rādītāju – 9,8 litri.

Savukārt 23% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 34 gadiem dzīves laikā ir pamēģinājuši narkotikas, bet skolēniem vecuma grupā no 15 līdz 16 gadiem šis rādītājs ir 27%.

Paredzēts, ka diskusijā pārrunās risinājumus, kā uzlabot situāciju Latvijā un mazināt dažādu atkarību riskus un to ietekmi uz indivīdu un sabiedrības veselību kopumā, kā arī to, kas būtu jādara atbildīgajām institūcijām, kādi lēmumi jāpieņem likumdevējam un ko var darīt pati sabiedrība.

Diskusijā piedalīsies LU asociētais profesors, LU Medicīnas fakultātes docents, pneimologs, alergologs Māris Bukovskis, LU profesore, Sociālo zinātņu fakultātes docente Aija Zobena, LU Sociālo un politisko pētījumu institūta doktore Klinta Ločmele, klīniskais psihologs, kognitīvi biheiviorālās terapijas terapeits Krišjānis Zaremba, Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta Veselības veicināšanas un atkarību profilakses nodaļas vecākā eksperte Dana Muravska un citi pārstāvji.

Diskusija norisināsies LU Sociālo zinātņu fakultātes Berlina auditorijā, Lauvas ielā 4, kā arī būs skatāma LU Sociālo zinātņu fakultātes “Facebook” kontā.