Katrīna, Kate, Kadrija, Trīne, Katrīne
Iesūti
Atpakaļ

Diskutēs par bērnu dzimumaudzināšanas jautājumiem

Biedrība “Papardes zieds” sadarbībā ar 18 partnerorganizācijām šodien plkst.11 Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras konferenču zālē rīkos diskusiju “Veselīgas sarunas par TO bez mulsuma, bailēm, aizspriedumiem”, kurā pārrunās bērnu dzimumaudzināšanas jautājumus, informēja pasākuma rīkotāji.

Diskusijas mērķis ir vienoties ar politiskajām partijām par memoranda parakstīšanu, lai apņemtos izstrādāt skolas vecuma bērniem seksuālās veselības izglītošanas programmu, kā arī risinātu citus nozīmīgus jautājumus.

Pirms diskusijas arī tiks prezentēta šogad veikta vecāku aptauja, kurā atklājas satraucoši dati par dažādiem jautājumiem, tostarp, kur jaunieši iegūst informāciju par attiecību veidošanu un reproduktīvo veselību, vai ģimenēs par šo tematiku vispār tiek runāts un kā uzlabot situāciju.

Aptaujas dati liecina, ka 55% ar bērniem nav pārrunājuši jautājumus par seksuālo veselību, savukārt 75% norādīja, ka visbiežāk informāciju jaunieši iegūst no interneta un sociālajiem tīkliem, bet 74% norādīja – no vienaudžiem.

“Papardes zieds” valdes priekšsēdētājas Ivetas Ķelles vērtējumā ir nepieņemami, ka bērnu izglītošana tik būtiskos jautājumos tiek atstāta viņu pašu ziņā, nespējot pārbaudīt ne tās iegūšanas avotus, ne arī uzticamību. Viņa piebilda, ka vēl 73% vecāku pauž, ka, lai bērni iegūtu adekvātu un objektīvu informāciju par dzimumaudzināšanu, to nepieciešams nodrošināt skolā.

Biedrība norāda, ka kopš 2005.gada, kad no izglītības programmas kā atsevišķs mācību priekšmets tika izslēgta veselības mācība, bērnu zināšanas par veselīgu, cieņpilnu un drošu attiecību veidošanas jautājumiem ievērojami pasliktinājušās. To pierāda satraucošie, joprojām nemainīgi augstie dati par saslimšanu ar seksuāli transmisīvām slimībām, kā arī nepilngadīgo grūtniecību un veikto abortu skaits. Piemēram, 2020.gadā tika veikti četri aborti jaunietēm vecumā līdz 14 gadiem un 77 aborti jaunietēm vecumā no 15 līdz 17 gadiem.

Plānots, ka memorandā iesaistītās puses atzīs, ka patlaban bērnu zināšanas par seksuālo un reproduktīvo veselību ir nepietiekamas, apņemsies kopā izstrādāt skolas vecuma bērniem seksuālās veselības izglītošanas programmu, iekļaujot tajā bērnu vecumam un attīstībai atbilstošu un uzticamu informāciju par drošu un cieņpilnu attiecību veidošanu, kontracepciju, izsargāšanos no seksuāli transmisīvām slimībām, kā arī seksualitāti, apņemsies izskatīt iespēju atjaunot pamatskolas programmā veselības mācību vai arī vienoties par mācību priekšmetu vai stundu apjomu, kurā tiks iekļauta drošu attiecību un seksuālās veselības izglītība.

Tāpat plānots, ka memorandā iesaistītās puses apņemsies sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām izstrādāt izglītojošus materiālus, ko skolotājiem izmantot mācību stundās, runājot par seksuālās veselības un atbildīgu attiecību veidošanas jautājumiem atbilstoši izglītojamo konkrētajam vecumposmam, kā arī izskatīt iespēju jautājumu par attiecību un reproduktīvās veselības izglītību iekļaut savās priekšvēlēšanu programmās, lai tādējādi veicinātu šī jautājuma aktualizēšanu politisko debašu un likumdevēja dienaskārtībā.

Memorandam pievienojusies biedrība “Papardes zieds”, centrs drošai bērnībai “Dardedze”, Latvijas Drošāka interneta centrs, Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija, “Psihologi par tiesiskumu bērnu un ģimeņu aizstāvībai”, biedrība “Centrs Marta”, SIA “Mammām un tētiem”, vecāku organizācija un medijs “Māmiņu klubs”, Latvijas Jaunatnes padome, jaunatnes organizācija “Protests”, biedrība “Agihas”, biedrība “Dia+logs”, biedrība “LGBT un viņu draugu apvienība “Mozaīka””, biedrība “Pierīgas partnerība”, biedrība ģimenes atbalstam “Tēvi”, biedrība “Neatkarīgā izglītības biedrība” un biedrība “Latvijas SOS – bērnu ciematu asociācija”.