Atpakaļ

Konferencē Rīgā spriedīs par izaicinājumiem žurnālistu drošībai

Stokholmas Ekonomikas augstskolā Rīgā 7.maijā notiks žurnālistu drošības tematikai veltīta konference.

Kā norāda LŽA, konferencē tiks iztirzāti aktuālu pētījumu dati un diskutēts par situācijas uzlabošanas iespējām.

LŽA atzīmē, ka naida runa un draudi ir pieaugoša problēma ne vien Latvijas, bet arī citu valstu publiskajā telpā. “Arī žurnālisti un mediju darbinieki saskaras ar visdažādākajiem apvainojumiem – sākot no aizvainojošām piezīmēm līdz pat sistemātiskiem draudiem un vajāšanai. Agresīvi verbāli uzbrukumi ir kļuvuši par ikdienas realitāti, kas ne tikai apdraud žurnālistu emocionālo un fizisko drošību, bet arī veicina pašcenzūru, polarizāciju un sabiedrības uzticības zudumu neatkarīgai žurnālistikai,” pauž asociācijā.

Lai runātu par problēmām nozarē un to risinājumiem, konferences pirmā daļa tiks veltīta Latvijā veikta žurnālistu drošības jautājumu pētījuma, pasaules brīvības indeksa prezentācijām un diskusijai.

Kā informē asociācijā, Rīgas Stradiņa universitātes pētnieki ir izanalizējuši Latvijas žurnālistu un citu mediju profesionāļu drošības situāciju un problēmas. Pētījumā iekļauti ieteikumi normatīvā regulējuma un pašregulācijas normu veidošanai, kā arī mediju uzņēmumiem, mediju profesionālajām organizācijām, izglītības iestādēm, mediju politiku veidojošajām institūcijām sniegti priekšlikumi žurnālistu drošības problēmu risināšanai.

Paredzēts, ka LŽA konferencē prezentēs informatīvu apkopojumu un situācijas skaidrojumu par naida runu sociālajos medijos, kā arī skaidros Žurnālistu drošības kontaktpunkta lomu pret žurnālistiem vērsta apdraudējuma risināšanā.

LŽA atzīmē, ka 3.maijs ir starptautiskā Preses brīvības diena, tāpēc konferences pirmajā daļā būs iespēja uzzināt par Pasaules preses brīvības indeksa jaunākajiem rezultātiem – globālajām, reģionālajām un Latvijas tendencēm, par kuru stāstīs Pjērs Dagārs, starptautiskās organizācijas “Reportieri bez robežām” pārstāvis no Francijas.

Savukārt paneļdiskusijā ar tiesībsargājošo iestāžu, valsts pārvaldes pārstāvjiem un žurnālistiem tiks diskutēts par žurnālista lomu mūsdienu sabiedrībā, sabiedrības attieksmi pret žurnālista profesijas pārstāvjiem, kā arī par nepieciešamajiem likumu grozījumiem.

Konferences otrā daļa tiks veltīta praktiskās drošības un psiholoģiskās noturības apmācībām, lai palīdzētu žurnālistiem labāk sagatavoties riska situācijām, pārvaldīt agresīvu uzvedību, kā arī aizsargāt sevi tiešsaistē. Nodarbību vadīs un ar praktiskiem padomiem dalīsies Peters ter Velde no Nīderlandes organizācijas “PersVeilig”, kurš ir specializējies žurnālistu drošības apmācībās. Viņa pārstāvētā organizācija ir kopīga mediju, policijas un prokuratūras iniciatīva, kuras mērķis ir uzlabot žurnālistu drošību Nīderlandē.

LŽA valdes priekšsēdētāja, Latvijas nacionālā kontaktpunkta koordinatore žurnālistu drošības jautājumos Anastasija Tetarenko-Supe uzsver, ka vajāšana, draudi un naida runa ir ne tikai personisks žurnālistu aizskārums, bet tie ir arī uzbrukumi vārda brīvībai, kas ir demokrātijas stūrakmens.

Šī ir problēma, kuras ignorēšanai var būt ļoti augsta cena, pauž Tetarenko-Supe, norādot, ka konferences dalībnieki mēģinās palūkoties uz kopīgo Latvijas mediju nozares ainu, izvērtēt soļus, kas jau veikti un kas vēl darāms, lai situāciju mainītu uz labu.

Rakstīt komentāru

Lai atstātu komentāru, nepieciešams autorizēties
Komentāru nav.