Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends, Lūkass
Iesūti
Atpakaļ

Saeima otrajā lasījumā atbalsta grozījumus, kas noteiks administratīvo atbildību par seksuālo uzmākšanos

Saeima ceturtdien otrajā lasījumā atbalstījusi grozījumus, kas noteiks administratīvo atbildību par seksuālo uzmākšanos.

Grozījumi Administratīvo sodu likumā par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā paredz noteikt, ka par seksuālo uzmākšanos varēs noteikt administratīvo atbildību.

Izmaiņas Administratīvo sodu likumu par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā par seksuālās uzmākšanās administratīvās atbildības noteikšanu sākotnēji iesniedza partija “Progresīvie”. Iepriekš par grozījumiem kritiski izteikušies atsevišķi opozīcijas deputāti.

“Progresīvo” sākotnējais piedāvājums paredz par seksuālu uzmākšanos, kas definēta kā “nevēlama pret citu personu vērstu jebkāda veida verbāla, neverbāla, digitāla vai fiziska seksuāla rakstura rīcība, kuras mērķis vai sekas ir personas cieņas vai privātuma aizskaršana, jo īpaši, ja tā rada iebiedējošu, naidīgu, degradējošu, pazemojošu vai aizskarošu vidi”, piemērot naudas sodu līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām jeb 700 eiro.

Par seksuālās vardarbības definējumu parlamentā gan ir turpinājušās diskusijas.

“Seksuāla uzmākšanās ir viens no seksuālas vardarbības veidiem, taču Latvijas normatīvie akti neparedz konkrētu atbildību par šāda veida personu aizskarošu un pazemojošu rīcību. Sabiedrībā pēdējā laikā arvien vairāk un biežāk cietušie, visbiežāk sievietes, atklāj gadījumus, kad dažādās ikdienas sadzīviskās situācijās ir tikušas pakļautas bezkaunīgas seksuālās uzmākšanās gadījumiem. Vienlaikus jāapzinās, ka cietušie var būt arī vīrieši. Sabiedrībā šādi stāsti raisa izteiktu sašutumu un noraidījumu, līdz ar to pārliecinoši secināms, ka Latvijā ir jāievieš atbildība par seksuālu uzmākšanos ikdienas situācijās, lai turpmāk novērstu šādu rīcību, dodot skaidru signālu seksuālas uzmākšanās veicējiem par šādas darbības nepieļaujamību un vienlaikus drošības un aizsargātības sajūtu cietušajiem,” argumentēja “Progresīvie”, “administratīvās atbildības noteikšana par seksuālu uzmākšanos ir arī būtisks solis, lai atturētu varmākas no turpmākiem seksuāla rakstura pārkāpumiem ar kaitīgākām sekām, par ko atbildība paredzēta jau Krimināllikumā.”

“Progresīvo” redzējumā ar seksuālu uzmākšanos likumprojekta ietvaros tiktu saprasti seksistiski aizskaroši paziņojumi, kas tiek pausti konkrētai personai sabiedriskā vietā, personīgās telpas pārkāpšana, uzturēšanās ciešā tuvumā, izraisot cietušajā nepatiku, nevēlama tīša pieskaršanās, gramstīšanās, intensīva skatīšanās uz personas intīmām zonām, intīma, personīga rakstura komentāru izteikšana, jautājumu uzdošana par personas izskatu ar seksuālu zemtekstu, taujāšana par seksuālo pieredzi, piedāvājumi stāties seksuālās attiecībās (piesolot atlīdzību vai bez tās), sarunu uzsākšana un komunikācija par erotiska, seksuāla rakstura tēmām, seksuālu žestu un darbības demonstrēšana, seksuāla rakstura informācijas nosūtīšana vai pieprasījumi atsūtīt savas intīma rakstura fotogrāfijas un video, dzimumorgānu demonstrēšana, demonstratīvi seksuāla atkailināšanās, neatlaidīga, netaktiska, uzstājīga, agresīva pārmēru privāta seksuāla vai intīma vēršanās pie citas personas vai cita veida nevēlama un situācijai un vietai neatbilstoša seksuālas uzmanības paušana.

Rakstīt komentāru

Lai atstātu komentāru, nepieciešams autorizēties
Komentāru nav.