Sākas pieteikšanās atbalstam gandrīz 80 miljonu eiro apmērā vairākos pasākumos Lauku saimniecību modernizācijai
Atbalsts pieejams no Eiropas Savienības (ES) Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) 2023.-2027.gadam.
LAD pārstāvji norāda, ka ieguldījumiem lauku saimniecībās konkurētspējai pieejams atbalsts 35,217 miljonu eiro apmērā, lai uzlabotu mazo un vidējo lauku saimniecību saimnieciskās darbības rādītājus un konkurētspēju, kā arī veicinātu kooperācijas attīstību.
Pirmajā kārtā mazajām lauku saimniecībām pieejams atbalsts 16,79 miljonu eiro apmērā, bet vidējām lauku saimniecībām – 18,428 miljonu eiro apmērā.
Mazajām saimniecībām Viduslatvijas reģionā pieejams atbalsts 3,201 miljona eiro apmērā, Kurzemes reģionā – 3,298 miljonu eiro apmērā, Vidzemes reģionā – 4,119 miljonu eiro apmērā, Latgales reģionā – 4,883 miljonu eiro apmērā, bet Zemgales reģionā – 1,289 miljonu eiro apmērā.
Savukārt vidējajām saimniecībām Viduslatvijas reģionā pieejams atbalsts 3,247 miljonu eiro apmērā, Kurzemes reģionā – 4,563 miljonu eiro apmērā, Vidzemes reģionā – 4,095 miljonu eiro apmērā, Latgales reģionā – 3,741 miljona eiro apmērā, bet Zemgales reģionā – 2,782 miljonu eiro apmērā.
Atbalstam preventīviem ieguldījumiem, tostarp žogu izveidei un sargsuņu iegādei, viena miljona eiro apmērā aitkopības saimniecības varēs pieteikties no šodienas līdz 2025.gada 4.martam, kas ir ilgāks pieteikšanās periods, nekā citiem atbalsta pasākumiem.
Atbalstam ieguldījumiem siltumnīcefekta gāzu (SEG) un amonjaka emisijas samazinošajiem pasākumiem, kā arī klimata pārmaiņu mazināšanai un pielāgošanās pasākumu īstenošanai lauku saimniecībās pieejami 17,354 miljoni eiro ar mērķi mudināt lauksaimniekus veikt klimata pārmaiņas mazinošus ieguldījumus, kā arī pielāgoties klimata pārmaiņām.
Šim mērķim Viduslatvijas reģionā pieejams atbalsts 3,057 miljonu eiro apmērā, Kurzemes reģionā – 4,298 miljonu eiro apmērā, Vidzemes reģionā – 3,856 miljonu eiro apmērā, Latgales reģionā – 3,523 miljonu eiro apmērā, bet Zemgales reģionā – 2,619 miljonu eiro apmērā.
Tāpat ieguldījumiem lauksaimniecības dzīvnieku labturības uzlabošanai un biodrošības pasākumu īstenošanai pieejams atbalsts 7,59 miljonu eiro apmērā, lai uzlabotu dzīvnieku labturību un veselību, kā arī īstenotu biodrošības pasākumus saimniecībās.
Ieguldījumiem atjaunojamo energoresursu (AER) izmantošanai vai energoefektivitātes palielināšanai pieejams 9,535 miljonu eiro atbalsts, lai veicinātu lauksaimniecības nozares saimnieciskās darbības veicēju ieguldījumus AER tehnoloģiju attīstībā pašpatēriņam, kā arī energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumos.
Tostarp ieguldījumiem energoefektivitātē un ieguldījumiem atjaunojamās enerģijas ražošanā novirzīti pa 4,768 miljoniem eiro.
Uz atbalstu ieguldījumiem AER izmantošanai vai energoefektivitātes palielināšanai nevar pretendēt juridiskas personas, kas pārstrādā lauksaimniecības produktus, ražojot produktus, kas nav minēti līgumā par ES darbību.
Atbalstam var pieteikties arī kooperatīvās sabiedrības un kooperatīvo sabiedrību apvienības, kurām ir pieejams 5,651 miljons eiro.
Savukārt ieguldījumiem lauksaimniecības un mežsaimniecības infrastruktūras attīstībā pašvaldības nozīmes meliorācijas sistēmu un hidrotehnisko būvju pārbūvei un atjaunošanai pieejams 3,4 miljonu eiro atbalsts.
Iesniegtie projekti jāīsteno pusotra gada laikā no LAD lēmuma apstiprināšanas, ja tiek ieguldītas investīcijas ražošanas pamatlīdzekļu iegādei, bet divu gadu laikā, ja atbalsta saņēmējs nodarbojas ar būvniecību un pārbūvi, kā arī iegādājas ražošanas pamatlīdzekļus.
Projektu iesniegumi jāiesniedz LAD elektroniskajā pieteikšanās sistēmā.
LAD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts iestāde, kas administrē valsts un Eiropas Savienības atbalstu laukiem, lauksaimniecībai, mežsaimniecībai un zivsaimniecībai.