Atpakaļ

Savāc vairāk nekā 12 000 parakstu par slimības lapu pilnīgu apmaksu no sociālā budžeta

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par slimības lapu pilnīgu apmaksu no sociālā budžeta.

Vismaz 10 000 parakstu savākšana paver iespēju to iesniegt izskatīšanai Saeimā, ko šajā gadījumā plānots darīt augusta beigās.

Iniciatīvas pārstāve Ilga Treimane skaidro, ka nodarbināto iedzīvotāju veiktā sociālā apdrošināšana nemaz tik droša nav. Proti, slimības lapu pirmās deviņas dienas apmaksā darba devējs, turklāt par pirmo dienu tie ir 0% no algas, par nākamajām divām – 75%, un pārējās dienas – tikai 80% no bruto algas.

“Sanāk, ka slimība mani “soda” divreiz – vienreiz ar algas samazinājumu, bet otrreiz – ar zāļu izmaksām. Tā kā es maksāju sociālo nodokli, un to dara arī mans darba devējs, tad uzskatu, ka slimības lapas būtu pilnībā jāapmaksā no sociālā budžeta un 100% apmērā no saslimušā neto algas. Ja ir apdrošināšana, tad ir,” uzsver idejas autore.

Viņa rosina pārskatīt slimības lapu apmaksas kārtību un veikt nepieciešamās izmaiņas, lai slimības laikā, sevišķi jau pašreizējo slimības lapai A paredzēto deviņu dienu periodā cilvēkam to kompensētu 100% apmērā no neto algas un to izmaksātu no sociālā budžeta.

Treimane pārliecināta, ka līdz ar šo pārmaiņu cilvēki nebaidīsies laikus doties pie ārsta un līdz ar to arī saslimšanas būs mazāk ielaistas un dārgas. Saslimšanas gadījumā algas samazinājums būtu vien par pirmo slimošanas dienu. Darba devēji tikmēr iegūtu ar to, ka uz slimības laiku tiešām varētu darbā kādu pieņemt vai deleģēt pienākumus kādam darbiniekam bez bažām un bez papildu izdevumiem.