“SEB banka”: Latvijā 16% uzņēmumu bažas rada kiberdraudu riski
Par lielāko draudu finanšu direktori min kiberuzbrukumu neprognozējamību, mainīgumu un šīs jomas paplašināšanos.
Kiberriski Baltijas valstīs aizvien vairāk tiek uztverti kā drauds uzņēmumu attīstībai. Ja pērn tikai 6% finanšu direktoru Latvijā, 8% Igaunijā un Lietuvā šo minēja kā bažas saistībā ar uzņēmuma nākotni, šogad šīs bažas ir pieaugušas līdz 16% Latvijā, 15% Lietuvā un 11% Igaunijā.
Vairāk nekā puse respondentu Latvijā (59%), Lietuvā (51%) un Igaunijā (61%) atzīst, ka vislielākās bažas rada kiberdraudu neprognozējamība un mainīgums, kā arī tas, ka kiberdraudi kļūst aizvien komplicētāki.
Kā augstu risku un atbilstošu uzņēmumu vadības atbildības līmenim kiberdrošību uztver 75% uzņēmumu Latvijā, 83% uzņēmumu Lietuvā un 79% uzņēmumu Igaunijā.
Savukārt 17% uzņēmumu Lietuvā, 16% Latvijā un 12% Igaunijā šo risku ir deleģējuši ārpus uzņēmuma augstākās vadības komandas, visbiežāk – informācijas tehnoloģiju (IT) jomas darbiniekiem.
“SEB bankas” valdes loceklis Ints Krasts norāda, ka pieaugošie kiberdraudi un krāpšana tiek uztverti kā liels risks un izaicinājums. No finanšu direktoru aptaujas redzams, ka atšķirībā no saprotamiem un vadāmiem riskiem tādiem kā atbilstība normatīvajiem aktiem vai operacionālie riski, kiberdraudi ir neparedzami, tādēļ tos ir grūti izprast un proaktīvi uz tiem reaģēt, skaidro Krasts.
Viņaprāt, pozitīvi ir tas, ka vairāk nekā 70% respondentu norāda, ka atbildību par kiberdošības jautājumiem uzņemas kāds no biznesa augstākās vadības līmeņiem. Tomēr aizvien ir gana daudz uzņēmumu, kuri neuzskata kiberriskus par kritisku uzņēmējdarbības problēmu un deleģē to IT jomai.
“SEB banka” Baltijas lielāko uzņēmumu finanšu direktoru aptauju veic reizi gadā, vaicājot finansistu prognozes par uzņēmējdarbības vidi, būtiskākajiem izaicinājumiem un citiem jautājumiem. Aptauja veikta 2024.gada septembrī, un tajā piedalījās 302 uzņēmumi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Šādu aptauju “SEB banka” veic jau kopš 2014.gada.