Tija, Saiva, Sentis, Santis, Saivis
Iesūti
Atpakaļ

“SEB banka” pirmajā ceturksnī mājokļu kredītos izsniegusi 30 miljonus eiro

“SEB banka” šogad pirmajā ceturksnī mājokļa kredītos klientiem piešķīrusi apmēram 30 miljonus eiro, palielinot hipotekāro kredītportfeli par 2,7% salīdzinājumā ar 2023.gada pirmo ceturksni, informēja bankas pārstāvji.

Apmēram trešdaļa no aizdevumiem paredzēta mājokļa iegādei ārpus Rīgas un Pierīgas. Summas ziņā tie bija nedaudz vairāk par 8,5 miljoniem eiro, un vidējā aizdevuma summa bija apmēram 68 000 eiro.

“SEB bankas” Privātpersonu finansēšanas pārvaldes vadītājs Māris Opincāns informē, ka no ārpus Rīgas un Pierīgas piešķirtajiem aizdevumiem nepilni 40% bija mājokļa iegādei vai būvniecībai lielajās pilsētās – Liepājā, Jūrmalā, Jelgavā, Daugavpilī, Rēzeknē un Ventspilī. Turklāt Liepājā, Jūrmalā un Jelgavā piešķirti divas reizes vairāk aizdevumu nekā parējās pilsētās. Savukārt reģionos lielākais pieprasījums bija Ogres, Valmieras, Siguldas un Cēsu novados, kur piešķirti 30% aizdevumu.

Reģionos lielākais aizdevumu apjoms gan skaita, gan summas ziņā pirmajā ceturksnī bija Vidzemē, kur piešķirti nedaudz mazāk par 4,3 miljoniem eiro. Seko Zemgale un Kurzeme, kur piešķirti nedaudz vairāk par 1,8 miljoniem eiro. Savukārt vismazākā aktivitāte bijusi Latgalē, kur pirmajā ceturksnī mājokļa kredītos piešķirti nedaudz mazāk par 600 000 eiro.

Opincāns skaidro, ka ārpus lielajām pilsētām mājokļa iegādei daudz biežāk izmanto arī patēriņa kredītu. Šajā gadījumā nav nepieciešama ķīla, nav jāreģistrē hipotēka un, ja aizdevuma summa ir pietiekama, nav nepieciešams līdzfinansējums.

Pēc “SEB bankas” datiem, tuvāko trīs gadu laikā plāni vai vēlme mainīt esošo dzīvesvietu ir 44% iedzīvotāju. Izteiktākā vēlme mainīt dzīvesvietu ir Rīgas iedzīvotājiem, savukārt visvairāk apmierināto ar esošo dzīvesvietu ir Kurzemē.

Galvenais iemesls, kāpēc cilvēki gribētu mainīt esošo dzīvesvietu, ir vēlme pārvākties uz plašāku un energoefektīvāku mājokli, turklāt, vēlams, jaunajā projektā vai iegādāties, uzbūvēt privātmāju. Aptuveni katrs ceturtais gribētu mainīt pilsētas apkaimi vai pārvākties uz citu pilsētu. Šis iemesls vairāk aktuāls Kurzemes un Vidzemes iedzīvotājiem. Vidzemē ir arī visvairāk to, kuri vēlas pārvākties uz ilgtspējīgāku un energoefektīvāku mājokli (22%).

Runājot par to, kas traucē iegadāties savu sapņu mājokli, lielākā daļa aptaujāto jeb 66% atzīmējuši ļoti augstas cenas jaunajos projektos. Trešdaļa norādījuši uz grūtībām sakrāt pirmo iemaksu jeb līdzfinansējumu, lai paņemtu kredītu, kā arī uz nepietiekošo valsts atbalstu mājokļa iegādei. Katrs trešais arī norādījis uz esošā dzīvojamā fonda slikto kvalitāti un katrs ceturtais – uz renovētu ēku nepietiekamību, kas samazina iespējas iegadāties mājokli otrreizējā tirgū.

Iedzīvotāju aptauju pēc “SEB bankas” pasūtījuma 2024.gada aprīlī veica uzņēmums “Norstat Latvija”. Tajā piedalījās 1003 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Pēc aktīvu apmēra “SEB banka” 2023.gada beigās bija otra lielākā banka Latvijā, liecina Latvijas Bankas informācija.

Rakstīt komentāru

Lai atstātu komentāru, nepieciešams autorizēties
Komentāru nav.