Atpakaļ

Skaistākās pilis Tukuma novadā – vērts redzēt!

Visā plašajā Tukuma novadā ir vairākas pilis un muižas, kuras doties apciemot un smelties patīkamas emocijas senatnes aurā. Tālāk varat izvēlēties, kuru vietu jūsu ģimene vēlēsies apskatīt pirmo?

 

Durbes pils

Durbes pils ir viena no interesantākajām klasicisma pilīm Kurzemē. Tā uzbūvēta jau 1671. gadā un vairākkārt pārbūvēta. Pašreizējo izskatu pils ieguvusi 1820.-1923. gadā pēc arhitekta J. Berlica projektētajām pārbūvēm. Pie pils 19. gs. sākumā izveidots ainavu parks ar arhitektūras pieminekļiem – rotondu un akmens tiltu pār gravu. Šobrīd atjaunotajās pils izstāžu zālēs apskatāmas dažādas kultūrvēstures izstādes par muižām, savukārt pils 1. stāva zālēs – lauku muižas 19. gs. interjers. Durbes pils ir pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Jaunpils pils

Jaunpils pils sākotnēji bijusi bruņinieku muiža, kas uzcelta kā ūdens pils 1301. gadā Livonijas ordeņa mestra Gotfrīda fon Roges laikā un no 1576. līdz 1920. gadam piederējusi fon der Reku dzimtai. Jaunpils bijusi lielākā privātmuiža Tukuma virspilskunga apgabalā. Pils vairākkārt pārbūvēta un laika gaitā cietusi, tomēr ārēji pils saglabājusi daudzas ordeņa pilīm raksturīgās iezīmes – tipisko apaļo stūra torni, pils pamatstāvu bez logiem un biezos mūrus. Tagad Jaunpils pilī atrodas ne vien kultūras nams un muzejs, kas aicina pili iepazīt viduslaiku stilā, bet izveidota arī viesnīca, kurā iekārtoti vairāki viduslaiku stila numuriņi, kā arī ekonomiskas nakšņošanas numuri, un, protams, – viduslaiku krodziņš.

Šlokenbekas muiža

Šlokenbekas muižas ansamblis ir viens no unikālākajiem un savdabīgākajiem kultūras pieminekļiem Latvijā, kas rakstos pirmoreiz minēta 1484. gadā. Tas ir viens no retajiem nocietinātas viduslaiku muižas paraugiem Baltijā un vienīgais Latvijā, kas saglabājies līdz mūsu dienām. Muiža vēstures rakstos pirmoreiz minēta pēc 1484. gada, kad, kā vēsturnieki uzskata, sākusies tās celtniecība, lai aizsargātu netālu esošo Tukumu no ienaidnieku uzbrukumiem. Gadu gaitā tā piederējusi vairākām dzimtām, gan Butlariem un Šenkingiem, Putkammeriem un Grothusiem, gan Mēdemiem un Rekēm. No senākās muižas apbūves saglabājušās mūra sienās esošās šaujamlūkas.  Lai nobaudītu Kurzemes vīndaru veikumu, muiža piedāvā vīnu degustāciju 400 gadus vecā muižas pagrabā, kā arī ir iespēja pārnakšņot turpat muižas viesnīcā. Muižā izvietots arī Latvijas Ceļu muzejs, kurā var iepazīties ar Latvijas ceļu nozares attīstību.

Kalnmuiža

Kalnmuiža) ir bijusī privātmuiža, kas atrodas 10 km no Kandavas pilsētas gleznainā Abavas senlejas kreisā krasta nogāzē. Muiža kā juridiska un saimnieciska vienība pastāv vismaz no 15 gs. beigām. Tās centra apbūve – kungu nams un saimniecības ēkas veidojušās 19.gs. sākumā. Kalnmuižas apbūves ansamblī (19.gs.) atrodas ne vien bijusī kungu dzīvojamā ēka, bet arī bijusī kalpu dzīvojamā māja, klēts, smēde, stallis. Blakus atrodas Kalnmuižas ūdensdzirnavas, lejpus aizsprosta atrodas devona dolomīta un māla atsegums 25 m augstajā Amulas kreisajā krastā, bet muižas nelielajā parkā aug četri dižoši (divi ar 4,1 m, viens ar 3,9 m un vēl viens ar 4,5 m apkārtmēru).

Kukšu muiža

Kukšu muižas tagadējā dzīvojamā ēka pēc vēsturnieku domām būvēta 18. gs. pirmajā pusē un sākotnēji bijusi vienstāva mūra ēka ar četrslīpju jumtu. 19. gs. vidū atkārtotu pārbūvju rezultātā tā ieguvusi vēlā klasicisma muižu arhitektūras iezīmes. Ap šo laiku ap muižas kompleksu izveidots arī parks. Muiža tiek uzskatīta par izcilu Latvijas muižu arhitektūras paraugu, kur pakāpeniskas evolūcijas gaitā notikusi stilistiska sintēze starp baroku un vēlīno klasicismu. Muižā saglabājušās 18. gs. vidus melni glazētas podiņu krāsnis un durvis, kā arī vairāki 19. gs. sienu gleznojumi, kas apskatāmi muižas apskates ekskursiju laikā, gan arī uzturoties tās telpās iekārtotajā viesu namā.

Vecmoku muižas drupas

Vecmoku muiža vēstures avotos pieminēta 1544. gadā. Tiek uzskatīts, ka kungu māju 18.gadsimta vidū projektējis arhitekts Severins Jensens. Pie muižas saimniecības ēkas pieder arī zirgu staļļi. Pils sagrauta 1944. gadā, kad padomju armijas daļas uz neilgu laiku ieņēma Tukumu. Līdz mūsdienām saglabājušās un šobrīd apskatāmas kungu mājas drupas un vairākas saimniecības ēkas. Jau vairākus gadus tiek kopts Vecmoku muižas parks, kurā atrodamas arī dažādas eksotiskas augu sugas. Ik pa laikam šeit tiek rīkoti dažādi interesanti ar mākslu un mūziku saistīti pasākumi.

 

Galerijas