Atpakaļ

Skaisti ūdenskritumi Kurzemē

Viskrāšņākie ūdenskritumi ir pavasarī, kad ūdeņu ir pietiekoši daudz un daba mostas, bet ir vērts apskatīt ūdenskritumus arī citos gadalaikos. Ziemās, kad ilgāku laiku pieturās liels sals, daudzi ūdenskritumi kļūst par leduskritumiem.

Īvandes ūdenskritumi

Rendā, netālu no Kuldīgas, uz Īvandes upes ir pat trīs ūdenskritumi. Divi no tiem ir dabīgie un viens mākslīgi veidots.

Iebraucot Rendā un noliekot mašīnu pie veikala “Citro”, aptuveni 100 metru attālumā ir pirmais ūdenskritums – Īvandes rumba, kas ir arī zināmākais un lielākais. Ūdenskrituma augstums ir aptuveni 2 m un platums 10 m. Pie ūdenskrituma ir viegli piekļūt – līdz tam izbūvētas kāpnes un skatu platforma.

Paejot mazliet uz priekšu, pie tiltiņa, ir otrs ūdenskritums – mākslīgais, bet trešais ūdenskritums ir mazliet jāpameklē un daudzi par to nemaz nenojauš. Pārejot pāri tiltiņam, otrā upes krastā ir jākāpj augšā kalniņā un jādodas pa šauro taciņu vēl uz priekšu šosejas virzienā, kur arī ir trešais ūdenskritums – Valdātu rumba. Ūdenskritums ir ap 1,5 m augts un 5 m plats. Ziemā ūdenskritumi mēdz veidot skaistus leduskritumus.

Abavas rumba

Abavas rumba ir otrs platākais ūdenskritums Latvijā un atrodas uz Abavas upes. Ūdenskrituma platums ir 35 m un augstums 1 m. Līdz rumbai ved aptuveni 1 km gara dabas taka un pie rumbas ir vēl viena taka, kas apved apkārt nelielai saliņai. Ja nav vēlēšanās doties pa dabas taku, līdz rumbai var tikt arī pa ceļu, bet arī tur ir gabaliņš, ko pastaigāties. Turpat ir arī kempings un atpūtas vietas. Par rumbas apskati gan ir jāmaksā ieejas maksa.

Ventas rumba

Viena no Kuldīgas pērlēm – Ventas rumba, kur vasarā var baudīt neparastu dušu ūdenskritumā un pavasarī vērot zivju lidošanu. Platākais ūdenskritums Eiropā. Rumba ir 249 m plata un tās augstums svārstās no 1,6-2,2 m. Gar Ventu ir izveidotas vairākas dabas takas. Viena no takām – kreisajā krastā, sākas aiz Kuldīgas novada muzeja un ir aptuveni 3 km gara vienā virzienā. Šo taku var iziet arī ar bērnu ratiem, jo šeit ierīkotas koka laipas un ērti celiņi. Otra taka ir otrā Ventas krastā un ir vienu kilometru gara un pieved pie pašas rumbas. Paejot mazliet tālāk ir peldvieta.

Alekšupītes ūdenskritums

Otrs ūdenskritums Kuldīgā. Augstākais ūdenskritums Latvijā. Tā augstums ir 4,15 m. Ūdenskritums izveidots 17. gadsimtā, lai nodrošinātu Kurzemē pirmo papīra dzirnavu darbu.  Alekšupītes ūdenskritumu ir vērts apskatīt ne tikai no skatu platformas, bet arī nokāpt lejā pie Ventas un apskatīt no vietas, kur Alekšupīte ietek Ventā. Ziemā ūdenskritums mēdz aizsalt un veidot leduskritumu.

Sudmaļu ūdenskritums

Atrodas Sabiles pagastā uz Valgales upītes. Lai līdz tam nokļūtu un atrastu būs mazliet jāpasvīst, jo tas atrodas 30 m dziļā gravā. Netālu no upītes ietekas Abavā izveidojies ūdenskritums. Ūdenskritumi gan šeit ir divi – augšējais un apakšējais. Mazākais no tiem ir vien 0,3 m augsts un 10 m plats, savukārt lielākais – 0,6 m augsts un 15 m plats.

Veģupītes ūdenskritums

Veģupītes ūdenskritums atrodas autoceļa P120 malā netālu no Veģiem pie Krūkļu mājām starp Sabili un Rendu. Ūdenskritums atrodas uz Veģupītes. Ūdenskritums ir aptuveni 1,5 m augsts un 2,5 m plats. Tas veido tādu kā kaskādi 11 m garumā.

Virsaišu ūdenskritums

2010. gadā Virsaišu ūdenskritums tika izvēlēts par gada ģeoloģisko objektu. Ūdenskritums ir 1,7 m augsts un aptuveni 4 m plats – atkarībā no ūdens līmeņa. Ūdenskritums atrodas uz Virbules upes labā krasta pietekas. Lai tiktu līdz ūdenskritumam jādodas pa dabas taku cauri mežam. Takas garums ir aptuveni 1,5 km vienā virzienā.