Atpakaļ

Šogad desmit mēnešos Latvijā nozagti 175 auto

Šogad desmit mēnešos Latvijā ir nozagti 175 auto, liecina Valsts policijas apkopotā informācija.

Starp biežāk zagtajām ir “BMW”, “Volkswagen”, “Audi”, “Toyota”, “Volvo”, “Opel”, “Lexus”, “Ford”, “Hyundai” un “Mercedes-Benz” markas automašīnas.

Savukārt 10 garnadžu iecienītākie modeļi ir bijuši “BMW” 3., 5. sērija un X5, “Volkswagen Golf” un “Volkswagen Passat”, “Audi A4” un “Audi A6”, “Toyota RAV4”, “Hyundai Tuscon”, kā arī “Kia Sportage”.

PZU grupā ietilpstošā apdrošinātāja “Balta” pārstāvji informēja, ka garnadži nav smādējuši ne jaunus un dārgus, ne vecāka gadagājuma un vienkāršākus transportlīdzekļus.

Tostarp “Balta” šogad ir saņēmusi atlīdzību pieteikumus gan par nozagtu 2022.gada izlaiduma “Porsche Taycan 4”, gan par 2004.gada “BMW X5”. Vecākajam nozagtajam spēkratam, par kuru “Balta” saņēmusi atlīdzības pieteikumu, ir 19 gadu.

Nozagto un atrasto transportlīdzekļu stāvoklis “Baltas” Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājam Kristapam Lieciniekam liek secināt, ka auto tiek zagti izjaukšanai rezerves daļās. Tomēr ir gadījumi, kad zagļi darbojas vienkāršāk – tā vietā, lai zagtu visu auto, paņem tikai to, kas nepieciešams – auto lukturus, riteņu diskus, instrumentu paneļus, stūres iekārtas, dažādas izpūtēja daļas.

Viņš arī atzīmē, ka zādzību raksturs 2023.gadā bijis ļoti dažāds. Gada sākumā bija vairāk izteiktas organizētas auto zagļu grupas darbības, zogot “Hyundai” un “Nissan” marku automašīnas. Tāpat ir bijuši arī atlīdzību pieteikumi par situācijām ar sadzīviska rakstura piesavināšanās pazīmēm, piemēram, īrēts auto netiek atdots tā īpašniekam.

Kā uzsver Liecinieks, lielākajai daļai noziegumu ir kopīgs atslēgas vārds – “Keyless Go” jeb bezkontakta atslēgas sistēma, kas ļauj iekļūt auto un to iedarbināt, neizvelkot atslēgu no kabatas.

Auto ar šādu sistēmu var nozagt jebkurš, kuram ir pieejama nepieciešamā aparatūra, ja vien automašīna nav aprīkota ar papildu pretaizdzīšanas sistēmu, piebilst Liecinieks.

“Baltas” statistika par zagtajiem auto liecina, ka biežāk nekā citas auto markas zagļu nagos krituši arī “Peugeot”, “Citroen”, “SAAB”, “Mazda”, “Hyundai” un “Porsche”.