Atpakaļ

Šogad iedzīvotājiem visā Latvijā izkrāpti desmitiem tūkstošu eiro

Līdzīgi kā iepriekšējā gadā, arī šogad ir novērota paaugstināta starptautisku krāpnieku aktivitāte. Janvārī un februārī Valsts policija ir saņēmusi iesniegumus no iedzīvotājiem kā Rīgā, tā Vidzemē, Zemgalē, Kurzemē un Latgalē, par to, ka viņiem izkrāptas ievērojamas naudas summas tūkstošiem un desmitiem tūkstošu eiro apmērā. Valsts policija atkārtoti brīdina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, neatklāt svešiniekiem savus bankas kontu datus un citu sensitīvu informāciju, kā arī būt uzmanīgiem komunicējot e-pasta vidē! Savukārt pirms pieņemt lēmumu par investīciju veikšanu, vispirms pārbaudīt, vai konkrētais uzņēmums ir saņēmis licenci šādu pakalpojumu sniegšanai Latvijā.

Tā piemēram, 16. februārī Valsts policijā tika saņemts iesniegums no kādas kurzemnieces par to, ka viņa tikusi apkrāpta. Viņa paskaidroja, ka saņēmusi zvanu no vīrieša, kurš apgalvojis, ka ir policijas darbinieks. Vīrietis pāradresējis zvanu uz citu numuru, pēc kā sarunu turpinājusi cita viltvārde, apgalvojot, ka esot bankas darbiniece. Ļaundare paziņojusi, ka ar sievietes vārdu kāda cita persona vēloties paņemt kredītu, līdz ar to sievietes konts nekavējoties ir jābloķē. Diemžēl sieviete, noticot krāpniekiem, nosaukusi savus bankas piekļuves datus un apstiprinājusi pieprasījumu Smart-ID, kā rezultātā no viņas bankas konta tika izkrāpti aptuveni 1 200 eiro.

Savukārt 14. februārī, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes  Rietumvidzemes iecirknī reģistrēta krāpšana, kuras apstākļi vēl tiek skaidroti. Proti, laika posmā no 2023. gada 4. līdz 10. februārim nelikumīgi pieslēdzoties kādas vidzemnieces bankas kontam, no tā uz citu kontu nelikumīgi pārskaitīti 10 700 eiro.

 Ņemot vērā starptautisku krāpnieku aktivitāti, Valsts policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, nekādā gadījumā svešiniekiem ne mutiski, ne rakstiski neatklāt piekļuves datus banku kontiem! Jāņem vērā, ka krāpnieki šobrīd spēj atdarināt pat tiesībsargājošo iestāžu, tostarp policijas, tālruņa numurus, tādējādi mēģinot izvilināt datus. Taču jāatceras, ka ne Valsts policijas, ne banku, ne citu valsts iestāžu darbinieki nekad nezvanīs, lai noskaidrotu piekļuves datus banku kontiem.

Tāpat nedrīkst pēc svešinieku pieprasījuma savos datoros instalēt tādas programmatūras kā “AnyDesk”, “Quick Support” un “Team Viewer”, ar kuru palīdzību svešinieki var attālināti pieslēgties jūsu datoram un bankas kontam un veikt tajā nelikumīgas darbības ar jūsu finanšu līdzekļiem!

Savukārt pirms pieņemt lēmumu par investīciju pakalpojumu izmantošanu, vispirms jāpārbauda, vai konkrētais uzņēmums ir saņēmis licenci. Informācija par licencētiem finanšu pakalpojumu, tajā skaitā ieguldījumu pakalpojumu, sniedzējiem Latvijā ir pieejama Latvijas Bankas tīmekļa vietnē: https://uzraudziba.bank.lv/tirgus-dalibnieki.

Ņemot vērā, ka krāpnieki ir aktīvi arī e-pastu vidē, tostarp izsūta vēstules pat policijas un citu tiesībsargājošo iestāžu vārdā, pastiprināta piesardzība jāsaglabā arī tur, tostarp jāpārbauda, vai e-pasts, no kura sūtīta vēstule, ir autentisks, kā arī nav ieteicams vērt vaļā aizdomīgos e-pastos pievienotas saites un pielikumus.