Atpakaļ

Šogad Latvijas iekšējos ūdeņos plānots ielaist vismaz 18 miljonus zivju mazuļu

Valdībā otrdien nolēma, ka no 2025.gada līdz 2028.gadam Latvijas iekšējos ūdeņos katru gadu ielaidīs vismaz 18 miljonus lašu, taimiņu, strauta foreļu, līdaku, zandartu, vimbu un citu zivju sugu mazuļu, kā arī nēģu kāpurus, kas nodrošinās saimnieciski nozīmīgo zivju resursu pieaugumu par vismaz 500 tonnām gadā, aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji.

Ministrijā skaidro, ka apstiprināts ZM sagatavotais zivju resursu mākslīgās atražošanas plāns 2025.-2028.gadam, kas paredz turpināt Latvijas iekšējo ūdeņu papildināšanu ar vērtīgo zivju resursiem un uzlabot zivju dzīvotņu un nārsta vietas.

ZM pārstāvji norāda, ka, mērķtiecīgi papildinot iekšējo ūdeņu zivju resursus, uzlabojot zivju dzīvotnes uzlabošanu, kā arī atjaunojot nārsta vietas un migrācijas iespējas upēs un ezeros, veidosies labvēlīgi apstākļi makšķerēšanai, vēžošanai, zemūdens medībām un pašpatēriņa zvejai, uzņēmējdarbībai zvejniecībā, akvakultūrā, tūrismā un kopumā reģionālajai attīstībai.

Tāpat, pieaugot zivju resursu apjomam, palielināsies arī ieņēmumi valsts un pašvaldību budžetā no pārdotajām makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību kartēm un licencēm, kā arī no licencēm komercdarbībai zvejniecībā, maksas par ūdenstilpju un zvejas tiesību nomu un citiem ieņēmumiem, akcentē ministrijā.

ZM min, ka paredzēts arī veikt pasākumus zušu krājumu pārvaldībai, veicot zušu krājumu monitoringu upēs un ezeros, kuros iepriekšējos periodos ielaisti zušu kāpuri, lai sagatavotu novērtējumu par šā brīža situāciju zušu populācijā un sniegtu rekomendācijas par zušu krājumu tālāko pārvaldību.

Zivju resursu papildināšanai paredzēts valsts budžeta finansējums, tostarp Zivju fonda atbalsts, ko varēs izmantot pašvaldību ierosinātu zivju ielaišanas projektu īstenošanai, kā arī AS “Latvenergo” gadskārtējie kompensācijas maksājumi par Daugavas hidroelektrostacijas (HES) kaskādes darbības izraisīto zivju resursu zaudējumu.

Ministrijā uzsver, ka, lai mazinātu cilvēka darbības sekas Latvijas publiski pieejamos iekšējos ūdeņos, plānots uzlabot arī zivju dabiskās dzīvotnes, kā arī atjaunot zivju nārsta vietas, nojaucot šķēršļus, kas traucē zivju migrācijai, vai arī izveidojot zivju migrācijas ceļus šķēršļu apiešanai. Plānots, ka ar Zivju fonda atbalstu katru gadu varētu īstenot vismaz piecus šādus projektus.

Plāna īstenošanas sekmīgai norisei un zinātniskās uzraudzības nodrošināšanai, katru gadu plānots, sagatavot vismaz 60 atzinumus un zinātniskās rekomendācijas, kas saistītas ar zivju resursu papildināšanu un zivju dzīvotņu uzlabošanu Latvijas ūdeņos, ko finansēs no pieejamā Latvijas valsts budžeta.

Rakstīt komentāru

Lai atstātu komentāru, nepieciešams autorizēties
Komentāru nav.