Spānijas futbolisti ceturto reizi triumfē Eiropas čempionātā

Spānijas vīriešu futbola izlase svētdien Berlīnes olimpiskajā stadionā nodrošināja savu ceturto Eiropas čempiones titulu, finālspēlē ar rezultātu 2:1 (0:0) pārspējot Angliju.

Uzvaras vārtus četras minūtes pirms pamatlaika beigām guva Mikels Ojarsabals. Pirms tam spāņiem izcēlās Niko Viljamss, bet Anglijai vārtus guva Kouls Palmers.
Ar četrām zelta medaļām Spānija kļuvusi par titulētāko izlasi Eiropas čempionātā. Iepriekš tā rekordistes godu dalīja ar Vāciju.

Sestdien 17 gadu dzimšanas dienu atzīmējušais spāņu uzbrucējs Lamins Jamals kļuva par jaunāko futbolistu, kurš spēlējis kādu meistarsacīkšu finālā. Iepriekšējais rekords piederēja leģendārajam brazīlietim Pelē, kurš 1958.gada Pasaules kausa finālā laukumā devās, būdams 17 gadus un 249 dienas vecs.

Pirmais puslaiks aizritēja nervozā spēlē, taču nevienai no komandām nebija teicamu vārtu gūšanas momentu. Pirmais sitiens vārtu rāmī bija tikai puslaika kompensācijas laika pirmajā minūtē, kad Unai Simona modrību pārbaudīja Fils Foudens.

Otro puslaiku spāņi sāka, savainoto Rodri Ernandesu nomainot pret Martinu Zubimendi. Jau puslaika otrajā minūtē Spānijas izlase ieguva vadību, saspēli ar Jamalu sekmīgi noslēdzot Viljamsam, kurš pārspēja Džordanu Pikfordu. Nedaudz vēlāk tikai nedaudz garām vārtiem bumbu sita Dani Olmo.

Cīņas 61.minūtē Gerets Sautgeits pieņēma lēmumu izlases kapteini Hariju Keinu nomainīja pret Oliju Votkinsu, kura vārtu guvums bija ievedis angļus finālā. Mazliet vēlāk Džūds Belingems ar sitienu no distances raidīja bumbu garām vārtu stabam, bet citā epizodē otrā laukuma galā Pikfords neļāva Jamalam dubultot pārsvaru.

Nākamā Sautgeita maiņa deva Anglijas izlasei augļus, jo 73.minūtē tikko kā laukumā nākušais Palmers ar zemu sitienu ārpus soda laukuma robežām panāca 1:1.

Astoņas minūtes pirms pamatlaika beigām Jamals ar kreiso kāju izdarīja brīvu sitienu no desmit metriem, taču arī šoreiz Pikfords liedza spāņu jaunajam talantam gūt vārtus. Tomēr 86.minūtē pēc Marka Kukureljas piespēles Ojarsabals no tuvas distances raidīja bumbu tīklā un panāca 2:1 Spānijas izlases labā.

Pamatlaika pēdējā minūtē Olmo ar galvu izsita bumbu no vārtu līnijas, liedzot angļiem panākt 2:2.

Pēdējoreiz abas komandas 2018.gadā tikās Nāciju līgas A līgas grupu turnīrā, Vemblija stadionā Londonā ar 2:1 uzvarot Spānijai, bet Seviļā Anglijai revanšējoties ar 3:2.

Anglija Eiropas meistarsacīkšu finālā iekļuvusi otro reizi pēc kārtas. Spānijai šis bija jau piektais fināls. Arī 1964., 2008. un 2012.gadā Spānija kļuva par Eiropas čempioni.

2024.gada Eiropas čempionāts no 14.jūnija līdz 14.jūlijam norisinājās desmit Vācijas pilsētās. Eiropas čempionāta finālturnīrā piedalījās 24 izlases, kas bija sadalītas sešās apakšgrupās, izslēgšanas spēļu turnīrā iekļūstot katras apakšgrupas pirmo divu vietu ieguvējām un četrām labākajām trešo vietu ieguvējām.

2021.gadā Londonā par Eiropas čempioni kļuva Itālija, kas finālā pēcspēles sitienos pieveica Angliju.

Spānijas futbola izlases sastāvs: Unai Simons, Dani Karvahals, Robins Lenormāns (Načo Fernandess, 83.min.), Emeriks Laporte, Marks Kukurelja, Rodri Ernandess (Martins Zubimendi, 46.min.), Fabians Ruiss, Lamins Jamals (Mikels Merino, 89.min.), Dani Olmo, Niko Viljams, Alvaro Morata (Mikels Ojarsabals, 68.min.).

Anglijas futbola izlases sastāvs: Džordans Pikfords, Kails Volkers, Džons Stounss, Marks Gehi, Bukajo Saka, Kobijs Meinū (Kouls Palmers, 70.min.), Deklans Raiss, Lūks Šovs, Fils Foudens (Aivens Tounijs, 89.min.), Džūds Belingems, Harijs Keins (Olijs Votkinss, 61.min.).